Změny a omezení týkající se elektronických cigaret od roku 2016 PLATNÉ PRO SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

Plánované restrikční kroky, pokud budou schváleny, budou platné prozatím jen a pouze pro Spojené království (GB) od roku 2016. Mohlo by se s odstupem času bohužel stát i to že změní podmínky pro vapování i v naší zemičce České. Nadcházející regulace a omezení by mohly v Británii jít dvěma cestami a to :

1) cestou tabákových výrobků podle směrnice EU (EU tobacco products directive)

2) cestou zařazení mezi léčivé prostředky a produkty které by podéhaly úřadu regulijícímu léky a lékařská zařízení (MRHA)

V prvém případě pokud by byly e-cigarety řízeny evropskou směrnicí pro tab.produkty která by od roku 2016 počítala e-cigarety mezi tabákové nebo tabáku podobné produkty. Tato nová pravidla budou specifikovat jak budou tabákové produkty (včetně e-cigaret) a výrobky značeny, vyráběny a prezentovány.
Tato nová direktiva vejde v platnost 20.května roku 2016 prozatím jen v GB.

Zde si dovolím představit některá nová pravidla která by byla řízena směrnicí pro tab.výrobky.

1)Maximální velikost tanku nebo cartridge by nesměla přesáhnout 2ml liquidu.

Což by znamenalo konec tanků které většina e-kuřáků používá. Jen velmi těžko hledám nějaké odůvodnění pro toto omezení. V praxi je neproveditelné zavedení tohoto nařízení protože spousta zkušených e-kuřáků používá tzv. DIY atomizéry které z větší části přesahují právě udávanou maximální kapacitu 2ml, a jež sou velmi trvanlivé a nehledě k tomu si dokáží někteří e-kuřáci vyrobit atomizér i vlastní rukou.

2) E-cigarety a lahvičky s liquidem musí být opatřeny mechanismem který by naprosto zabránil průsaku při plnění.

Myslím že každý kdo používá e-cigaretu se již setkal s kapkou liquidu, která mu ukápla z kapátka nebo protekla skrz atomizér při jeho plnění a ví jak se s tím vypořádat. Řešení je snadné: stačí mít vždy o ruce papírový kapesník. Žádný současný systém plnění a vůbec i atomizéru není bezchybný co se týče úniku liquidu mimo atty.

3) Maximální velikost lahvičky s liquidem který obsahuje nikotin bude 10ml.

Tato regule byla zavedena kvůli omezení možnosti otravy liquidem. Takže se můžeme rozloučit s  nikotinovými liquidy většími než 10ml abychom se náhodou neotrávili. Dle mého je to nesmysl, vždyť v drogerii můžeme sehnat i věci které jsou podstatně jedovatější než liquid který je laboratorně kontrolován.

4)Maximální síla nikotinu na 1ml liquidu nesmí přesáhnout 20mg.

Toto omezení je zavedeno pravděpodobně díky několika otravám liquidem které byly ověřeny jako nepravdivé. Ano, je sice možné se překouřit jako u klasických cigaret ale každý kuřák jistě pozná kdy k tomuto stavu dojde a včas kouřit přestane ať už jde o cigarety klasické či o naše cigarety elektronické.

5) Elektronické cigarety musí umět podat vždy stejnou dávku nikotinu.

Z mého pohledu žádná elektronická cigareta nemůže podat vždy stejnou dávku nikotinu vzhledem k délce a síle potahu e-kuřáka. Toto nemohou zaručit ani klasické pyro cigarety. V žádném případě.

6) Pokud schválená autorita uvěří že nějaký produkt může představovat zdravotní riziko je oprávněna jej zakázat.

Pokud alespoň tři státy začleněné v EU ten který výrobek zakáží může být tento zákaz rozšířen na všechny členské státy EU což by znamenalo naprostý zákaz prodeje toho kterého typu/druhu výrobku.

7) Podmínky pro distributory a výrobce.

Kterýkoli výrobce nebo prodejce e-cigaret bude muset doložit informace o tom kterém typu a druhu výrobku jenž bude prodávat. V to se řadí ingredience, toxikologická data, dávky nikotinu a mechanismy plnění a otvírání lahviček s liquidy, opět platí pro každý druh a typ výrobku.
Toto by bohužel pro e-kuřáka znamenalo další nemalé navýšení ceny a toto zvýšení by dle mého názoru odradilo kuřáky klasických cigaret kteří by chtěli přejít na e-cigaretu.

Takže si dovolím malé resumé : Cesta jdoucí směrem evropské směrnice pro tabákové výrobky znamená větší kontrolu a snahu o udržení e-cigaret mimo ruce lidí pod 18 let věku. Avšak studie kterou provedlo ASH (action on smoking and health) prokázala, že e-kuřáků pod 18 let je  pouze kolem 1% z celkového počtu vaperů, nadto je také ovlivněna strachem z potencionálně nebezpečné dávky nikotinu obsažené v e-cigaretě.

Zařazení elektronických cigaret mezi léčivé a odvykací prostředky .

Úřad pro regulaci léků a produktů pro zdravotnictví (dále jen MRHA ) zvažuje zařazení elektronických cigaret mezi léčivé výrobky. Pokud by se podařilo začlenit e-cigarety mezi lékařské produkty byly by značeny jako zdravější alternativa pro kouření a jako pomůcka pro odvykání kouření, avšak každý výrobek a každá jeho varianta by musela mít svou vlastní licenci která by přišla v přepočtu na cca 71,000,000 kč. Ano 71 milionů korun českých což by bylo naprosto nereálné zaplatit pro jakéhokoli výrobce potřeb pro e-kouření vyjma nadnárodních výrobců tabákových produktů. Jedna nejmenovaná firma zabývající se výrobou e-cigaret kontaktovala
MRHA a sdělila jim že by potřebovala zhruba 900licencí pro své produkty aby je mohla prodávat v plném rozsahu své nabídky což by tuto společnost vyšlo více než na 1,8 miliardy liber (cca 63 MILIARD korun českých). Jistě si vážený čtenáři uděláš obrázek o tom co by to pro nás e-kuřáky znamenalo.

Dovolím si tedy malé sesumírování toho co by se mohlo a pravděpodobně může stát.

Podle směrnice pro tabákové výrobky by tedy byly všechny znovudoplnitelné výrovky zakázány protože a jelikož by neměly mechanismus který by zaručil neprotečení liquidu.

Vyměnitelné hlavičky clearomizerů by byly pravděpodobně zakázány.

Lahvičky s liquidem větší než 10ml? I kdepak taky zakázané už žádné výhodnější nákupy větších balení liquidů.

Možnost měnitelných voltů/watů na baterii? Zakázáno. To kvůli směrnici o stejném množství nikotinu v jedné dávce.

Ohledně síly liquidů. Ta dle mého může opravdu velmi snadno skončit na 20mg/ml protože cokoli nad tuto hodnotu si prodejci nedovolí prodávat kvůli obavě z vysokých postihů při porušení zákona.

Dále by se velmi zvýšila cena e-cigaret a liquidů a snížila možnost výběru jeich variant.

A konečně pokud by se 3 členské státy EU rozhodly zakázat ve svých zemích elektronické cigarety protože by mohly býti rizikové pro lidské zdraví....šmytec....už by nám zbývalo objednávat v zemích mimo evropskou unii a doufat, že to na EU celnicích nebude stopnuto (jako za totáče)...

Na závěr jen doplním
Přátelé  prosím nepanikařte! Času na paniku bude dosti později protože toto bude
MOŽNÁ OD ROKU 2016 PLATNÉ JEN PRO VELKOU BRITÁNII.
 

Za e-cigareta fans
1ae6308
 
 
 

Facebook
 
 
Podporujeme:
 
http://www.efvi.eu/index.cs.html
 
 

  Vlastní vyhledávání

RSS kanál

Syndikovat obsah