Petice na podporu vapingu v EU

Foto: http://www.lidovky.cz/

 

Zájmové sdružení E-Dampfen(IG-ED - tedy e-kuřácké sdružení), chce spolu se všemi e-kuřáky,  e-kuřáckými  fóry, sdruženími e-kuřáků,  včetně všech prodejců potřeb pro vaping v celé EU, zabránit Evropské komisi v následující nesmyslné revizi evropské směrnice o tabákových výrobcích,  zaměřené v podstatě na zákaz vapingu tak, jak jej dnes známe.
Žádá tedy všechny e-kuřáky v Evropě o podporu a věří, že se sebere pod petici dost podpisů na to, abychom ještě společně dokázali odvrátit tyto úmysly Evropské komise.

-------------------------------------------------------------------------------------
 Zde vám předkládáme překlad petice:

E-CIGARETY V OHROŽENÍ:
REVIZE EVROPSKÉ SMĚRNICE O TABÁKOVÝCH VÝROBCÍCH SE ROVNÁ ZÁKAZU


19. prosince 2012 zveřejnila Evropská komise návrh revize směrnice o tabákových výrobcích. Tento dokument vůbec poprvé zahrnuje elektronické cigarety mezi výrobky s obsahem nikotinu (Nicotine-containing product, zkráceně NCP) a navrhuje zavedení hranice 2 miligramů na spotřební jednotku a omezení maximální koncentrace nikotinu na nejvýše 4 miligramy na jeden mililitr. Veškeré produkty s vyšším obsahem nikotinu musí být schváleny jako farmaceutické výrobky.
Při maximální koncentraci o hodnotě 4 miligramy na mililitr smí tedy objem spotřební jednotky činit nejvýše půl mililitru. Co to znamená pro nás spotřebitele?
Běžně dostupné liquidy s obsahem nikotinu v současnosti obsahují nejméně 6 miligramů na mililitr. Rozšířené jsou však i vyšší koncentrace až do hodnoty 36 miligramů na mililitr. Průměrný uživatel spotřebuje asi 4 mililitry liquidu denně. Za předpokladu, že lidé přecházející na elektronické cigarety používají vyšší koncentraci nikotinu o hodnotě přibližně 18 miligramů na mililitr, je výsledná hodnota spotřebovaného nikotinu asi 72 miligramů na den.
Volná dostupnost produktů v souladu s evropskou směrnicí umožní při stejné spotřebě dosáhnout úrovně pouze 16 miligramů - tedy asi 1/5 uvedeného množství. Pro dosažení spotřeby o hodnotě 72 miligramů nikotinu na den by průměrný uživatel musel spotřebovat 18 mililitrů liquidu, což odpovídá 36 volně dostupným spotřebním jednotkám.
Vedle liquidů se návrh dotýká i samotného vybavení. Oblíbené eGo například obsahuje nejméně 0,8 ml liquidu, účinnější vaporizéry až 6 mililitrů. Za předpokladu, že by liquid byl prodáván po jednotkách o objemu 0,5 ml by tak po zavedení směrnice bylo pro zachování požadovaných funkcí zařízení nutné používat více než jednu jednotku.
Tento návrh se fakticky rovná zákazu vapingu tak, jak jej známe dnes. V případě jeho uvedení v platnost již nebude možné přestat kouřit tabák a přesto si uchovat zavedené rituály a zajistit si přísun požadovaného množství nikotinu. Zachováno zůstane pouze torzo toho, co známe jako alternativu ke kouření tabáku.
Proč jsou do směrnice o tabákových výrobcích zahrnuty výrobky obsahující nikotin, pokud neexistují důkazy o jejich škodlivosti?
Proč je pro výrobky obsahující nikotin povolena pouze koncentrace nižší, než je limit platný pro léčiva pro odvykání kouření?
Proč směrnice definuje prahový limit pro označení výrobků obsahujících nikotin zdravotním varováním?
Proč nebyl učiněn pokus o harmonizaci rozdílných právních úprav, týkajících se výrobků obsahujících nikotin, platných v jednotlivých zemích, v rámci příslušných směrnic?
Požadujeme, aby výrobky obsahující nikotin podléhaly regulaci jako luxusní potravinářské výrobky, a aby tato regulace byla oddělena od otázek kontroly tabáku. Odkaz na farmaceutickou směrnici zde nelze považovat za správný. Nahrazení konzumace nikotinu prostřednictvím spalování tabákových výrobků konzumací prostřednictvím odpařování liquidů nepředstavuje zdravotní riziko, neboť nikotin nemůže mít při léčení závislosti na tabáku žádné léčebné účinky.
Požadujeme regulaci, zohledňující existenci trhu, který se od roku 2006 celosvětově rozvíjí, a zároveň zohledňující zájmy přibližně 7 milionů Evropanů, pro něž elektronické cigarety představují přijatelný alternativní způsob konzumace nikotinu.
Požadujeme, aby zdravotnická politika zohlednila skutečnost, že konzumace nikotinu prostřednictvím elektronických cigaret představuje v porovnání s kouřením tabáku výrazně nižší zdravotní riziko, snižuje nároky na systémy veřejného zdravotnictví a zlepšuje zdravotní stav Evropanů.
Zájmové sdružení E-Dampfen(IG-ED)

  e-Cigareta Fans(eCF) tuto petici plně podporuje.

  Pokud se s peticí rovněž ztotožňujete, podpořte ji svým podpisem a vyjádřete tak své stanovisko k tomuto problému i vy, děkujeme.

Přejděte na stránku: http://www.change.org/de/Petitionen/e-zigarette-in-gefahr a postupujte dle následujícího brázku:

  

Debatu k petici naleznete i na našem fóru zde.

 

eCF nechalo přeložit otevřený dopis zájmového sdružení E-Dampfen ke slyšení pro odbornou veřejnost ve věci tabákové směrnice, pořádanému dne 25. února 2013. K nahlédnutí ho naleznete zde:

http://www.e-cigaretafans.eu/images/petice/IG-ED_otevreny_dopis_CZ.pdf

(Přeložil: Petr Mundev)  

Zároveň tento dopis zasíláme CZ zástupcům v EU parlamentu.

20.února 2013:

Přicházejí nám již první reakce na otevřený dopis. Máme potvrzeno, že poslanci EU parlamentu: RNDr. Pavel Poc, MUDr.Miroslav Ouzký a MUDr.Milan Cabrnoch se budou problematikou zabývat. Pevně doufáme, že je to jen první kapička v moři a další politicky či veřejně činné osobnosti se brzy přidají. 

25.února 2013: 

Live stream zasedání komise

Díky přímému přenosu ze zasedání komise můžete sledovat výsledek snažení evropské vape komunity na níže uvedené stránce od 15:00h :

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/cs/committees/video?event=20130225-1500-COMMITTEE-ENVI 

(Pokud se vám zobrazí chybová stránka nebo špatný překlad textu, tak stránku stačí pouze aktualizovat nebo znovu zvolit příslušný jazyk vlevo nahoře.)

První den tedy proběhlo jen takové představení a zaznělo pár prvních hlasů pro a proti. Odpůrci jsou prozatím v jasné menšině. Předseda ENVI(Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin) již naťukl informace, které zasílalo IG-ED, ale řádné vyjádření se k tomuto nekonalo. Také nikdo z CZ poslanců se prozatím v tento první den do veřejné debaty nepustil.  

26.února 2013

Dnes od 9:30h je další schůze výboru ENVI. Zda se k tématu e-kouření bude také ještě něco probírat netušíme, ale vše můžete sledovat zde: 

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/cs/committees/video?event=20130226-0900-COMMITTEE-ENVI

(téma vapingu předmětem této schůze bohužel není)  

28.února 2013

Obdržel jsem další reakci na otevřený dopis, který byl rozeslán všem CZ zástupcům v EP. Věcí se bude nově zabývat i Ing. Oldřich Vlasák, místopředseda Evropského parlamentu.

11. března 2013

Další důležité jednání výboru ENVI je očekáváno 20-21.2013. Tomuto budou předcházet ještě neoficiální předjednání, kde se budou někteří členové výboru seznamovat s postojem různých zájmových skupin. Na tato jednání byla pozvána např. ECITA(Electronic Cigarette Industry Trade Association - Anglická asociace prodejců elektronických cigaret) a několik dalších subjektů(tyto ještě nemáme 100% potvrzeny, je to jen šeptanda a tak o nich prozatím pomlčíme, ale vše v čas upřesníme a doplníme).  Již z tohoto je patrné, že půjde o jedno z klíčových jednání.  První hlasování k revizi evropské směrnice o tabákových výrobcích je očekáváno již 10-11.7.2013.  

Za e-cigareta fans
Rumlik

Obrázek

Obrázek v tuto chvíli neodpovídá skutečnosti. Už tam není Ulice a našeptávač nabízí město i s krajem a státem.

Díky za upozornění. O víkendu

Díky za upozornění. O víkendu to upravím.
 
 
 

Facebook
 
 
Podporujeme:
 
http://www.efvi.eu/index.cs.html
 
 

  Vlastní vyhledávání

RSS kanál

Syndikovat obsah