Novela protikuřáckého zákona

 

Asi nejzásadnější událostí nadcházejících dnů je, že dnem 1.července 2010  vstupuje v platnost tzv. Novela protikuřáckého zákona, ve které se, poprvé v historii kouření, objevuje pojem "Elektronická cigareta" a přistupuje se k určitým restrikcím jak v prodeji, tak i v užívání.

Níže vypíchnu 3, dle nás nejzásadnější body, které tato novela přináší. 


1.    Novela zavádí pojem "Elektronická cigareta" konkrétně v §2 odst j)
Pro účely tohoto zákona se rozumí
elektronickou cigaretou výrobek napodobující funkci tabákového výrobku nebo tabákové potřeby, jehož účelem je vdechování nikotinových výparů, včetně příslušenství takových výrobků,


2.   Jde o zákaz kouření, který je v zákoně pod § 8 

Na inhalování par z elektronického odpařovače :-) , je, v dikci zákona, nahlíženo jako na kouření normální cigarety. Tudíž v místech kde je již nyní zákaz kouření, platí toto omezení i pro e-kouření.  Novela dále  tato místa upřesňuje a doplňuje.(Zdravotnická zařízení, budovy státních orgánů, školy atd.)

3.   Omezení věkovou hranicí 18 let věku, v zákoně pod § 4

Toto omezení platí pro jakoukoliv součástku a kompletní příslušenství. Prodejce tak bude povinen ověřit věk kupujícího i v případě, kdy si bude kupovat pouze nabíječku či baterii. Toto naštěstí není nic, co by se nedalo zvládnout. Jak jsem již psal na našem fóru, tak některé přepravní společnosti již ověřování věku při předání baličku nabízejí.  No a díky tomu, že v Číně se nedělá jen e-kuřivo, ale montuje se tam  již takřka vše, není náhoda, že například některé nabíječky pro mob  telefony jsou kompatibilní. Zářným příikladem  je nabíječka pro Motorolu MOTOROKR Z6, kterou používám na dobíjení všeho, co ma  mini USB vstup. Takže nás možná čeká i úsměvná situace, že si nebudeme kupovat nabíječku pro  e-kuřivo, ale multifinkční nabíječku pro mob. telefony nebo baterie pro multifunkční přenostná zařízení. Zato, že jsou čirou náhodou kompatibilní, přece prodejce nemůže. :-)))

Zde naleznete původní znění zakona.
Zde naleznete novelu zákona.

4.  No a k tomuto nemsmí chybět stanovisko

Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Státního zdravotního ústavu (SZÚ)

Zde jen drobný výňatek toho nejpodstatnějšího:
SÚKL a SZÚ upozorňují výrobce a distributory těchto výrobků na to, že pokud jasně a jednoznačně deklarují, že e-cigareta je určena k odvykání kouření, neboli léčbě závislosti na nikotinu, pak výměnná patrona obsahující nikotin vyhovuje definici zákona o léčivech[1], a může být klasifikována jako léčivý přípravek, a trubička s náustkem vyhovuje definici zákona o zdravotnických prostředcích[2], a může tedy být klasifikována jako zdravotnický prostředek.

 

Diskuse

Za e-cigareta fans
Rumlik
 
 
 

Facebook
 
 
Podporujeme:
 
http://www.efvi.eu/index.cs.html
 
 

  Vlastní vyhledávání

RSS kanál

Syndikovat obsah