• Reklama
 
 

Cibezik na cestách - Belgie

Poraďte kam na výlet nebo dovolenou? Podělte se o zážitky z vašich dovolených a výletů.

Moderátoři: dlouhejbil, Joker, Grif, jura-p

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod jura-p » ned 13. říj 2013 23:52:05

http://juraposp.rajce.idnes.cz/Brugy/
Tak ještě pár fotek z Brug.
Obrázek
Uživatelský avatar
jura-p
Moderátor
Moderátor
e-Sentinel
e-Sentinel
 
Příspěvky: 1021
Registrován: ned 15. črc 2012 12:53:33
Bydliště: CB
Národní vlajka:
Czech Republic

Reklama

Herní streamy na Twitch.tv a záznamy na YouTube.

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod e-Hana » pon 14. říj 2013 7:17:40

Díky hoši, pěkné fotky, jako bych tam byla :yes :)
iStick Trim a CUBOID PRO + Digiflavor Siren 22
Aktuálně probíhající testy a recenze na eCF

Vapers Talk
eCF Ústí n.L. Obrázek
Obrázek
Chovejte se k druhým slušně, pak máte i právo trvat na tom, aby se i oni chovali slušně k vám.
Uživatelský avatar
e-Hana
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 11599
Registrován: úte 05. led 2010 21:23:09
Bydliště: Ústí nad Labem
Národní vlajka:
Czech Republic
Nejvyšší skóra: 1

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod cibezik » pon 14. říj 2013 11:42:37

gaston13 píše:Jen bych si chtěl ujasnit - jsi tam pracovně, nebo na rekreaci :D ?


samo pracovně, ale víkendy jsou volné, na to se tu nic nemění :beer :D
Vamo V2 nerez SS, S tube SS - mechn. grip, Grip Black Bird(Vorel), Vorlova hulící krabička, ego baterie
AGA-T+, ProTank2, různé cleary, echáče, VIVI NOVA. Liquidy si míchám sám od FA a Inawera

Obrázek
Uživatelský avatar
cibezik
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 478
Registrován: úte 27. pro 2011 19:50:28
Bydliště: Ústí nad Labem, dočasně Brusel
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod cibezik » pon 28. říj 2013 8:13:25

Ahojky,

tak opět z Belgie pozdrav po odmlce, neb minulý víkend jsem byl v Čechách. Venku to stále vypadá jak v létě. Dneska jsme se pořádně a dlouze vyspali. Po ránu jsem byl trochu zmatený než jsem si uvědomil ten čas. Podíval jsme se na mobil a nevěděl zda čas přehodil automaticky či ne. Ale podle letadel která jsem slyšel lítat jsem se ujistil, že můj android to prostě má vychytaný a sám se přehodil

Včera v sobotu ovšem byl zde krásný letní den, odpoledne přes 20 celsiů. Dopol jsem vyrazil k bazilice o které jsem se dozvěděl před 14 dny. Nachází se na okraji Bruseli v části nazývané Koekelberg. Bazilika je součástí parku Elizabeth. Jel jsme do centra a odtud šel pár kilometrů pěšky k tomuto parku. Cestou jsem narazil na chlápka co z kanálu vylez a hned chňapal viz galériePark je velice rozsáhlý. Baziliku jsme měl jak na dlani a už z dálky je to nepřehlédnutelná dominanta. Když jsem dorazil k bazilice nejprve jsme ji obešel kolem dokola a fotil. Pak vstoupil dovnitř. Uvnitř opravdu rozsáhlý prostor.

Bazilika Sacré-Coeur v Bruselu - Jde o největší budovu postavenou ve stylu Art deco. Je to šestý největší kostel světa.

Bazilika Sacré-Coeur bylo postavena na památku 75. výročí belgické nezávislosti. Základní kámen byl položen králem Leopoldem II. v roce 1905, Bazilika však byla dokončena až v roce 1971. Stavba je vysoká 89 metrů, dlouhá 167 metrů (vnější rozměr). Hlavní loď má 141 metrů a v nejširším místě budova dosahuje šířky 107 metrů. Kopule má průměr 33 metrů. Kostel má celkovou kapacitu 2000 lidí.

Uvnitř je spoustu expozic, Ve výšce 52,80 m, přímo pod kupolí baziliky je možný panoramatický pohled na Brusel a Brabantsko, výhled umocňují externí galerie-vyhlídky. Opravdu úžasné panorama. V dálce vidět atomium či letiště z kterého každých 5 minut startuje nějaké letadlo. Když vzlítá přímo naproti a pak se stáčí směrem ke své destinaci, mám úžasný pocit z toho co tato civilizace dokázala Neb létání mě neustále fascinuje, i když jde v podstatě jen o fyziku, aerodynamiku a využití vztlaku.

Vyhlídka je zpoplatněna. Vše automatizované. Je zde automat na vstupenky. Platí se kartou. Cena 5 euro. TO se mi tu líbí, všude se dá platit kartou. Čili hotovost fakt třeba jen na tržnicích, ale i tam leckde mají terminály. Stačí si vzít kartu, PIN pamatovat a jít Po přejetí čtečkou se otevře brána a můžete vstoupit. Buď jet výtahem či pěšky po 240 schodech. Ty schody jsem si zvolil já. Dolů jsem to pak zkusil výtahem. Výtah je skleněný. Dolů jsem jel a trochu se lekl. Neb ta šachta má na mm rozměr akorát na výtah. Zajímavé. Dole jsem pak byl rád, že se to neseklo :D

Po prohlídce jsem šel na další zajímavost se podívat, náhodou to nebylo daleko asi tak kilák od baziliky. Na radiožurnálu jsem slyšel cosi o automatu na hranolky v Bruselu. Přes email jsem kontaktoval redaktora reportáže a poprosil o přesnou adresu. Pokud by to někoho do budoucna zajímalo automat se nachází zde Chaussée de Gand 686, je to obchod Delvita. Sem si říkal to musím vidět a ochutnat. Automat z nějž padá belgické národní jídlo - hranolky Když jsem přišel na místo, přede mnou stál žlutý automat na hranolky hned u vchodu do supermarketu ve čtvrti Molenbeek na okraji Bruselu. Bohužel k mé smůle byl zrovna mimo provoz. Šel jsem do obchodu a tam si místo hranolek koupil sladké housky a jogurt U pokladny jsem se prodavače zeptal co s tím automatem je a kdy bude v provozu. Říkal, že v pondělí přijede technik. Jinak uvnitř je velká lednička, která hranolky udržuje zmražené. Přístroj pak odměří přesnou porci, což je 135 gramů. Dále k výběru nabízí hned tři druhy omáček. A kromě toho i malou vidličku a pytlíček se solí. Jedna porce stojí dvě a půl eura, a její příprava trvá přesně 95 vteřin.
Hranolky si tu dávají lidé, kteří jdou kolem, nebo zákazníci, kteří v supermarketu právě nakoupili. Prej jsou skvělé na to že jsou z automatu. No tak zajedu příště.
Čtvrť Molenbeek nepatří právě k bruselským lákadlům. Převládají tu omšelé domy, místní lidé mají strach z kriminality. Ale automat na hranolky jak jsem se dozvěděl od prodavače sem lidi láká

http://cibezik.rajce.idnes.cz/Brusel_-_ ... 6.10.2013/

No a pak už jsem spěchal dom. Neb jsem chtěl sledovat výsledky voleb. Volby mě překvapily ve smyslu ANO že dostalo tolik procent. Jsem rád že Sobotka a komouši nemají dohromady víc jak půlku. Jsem na Babiše zvědavej jak se k tomu postaví a nebo jestli zas nebudou předčasný další Nicméně já nevolil, neměl jsem čas si vyřídit voličský průkaz a kdybych volil dal bych hlas zeleným. Jsem rád, že měli nad 3% a že dostanou pravidelně příspěvky na svůj provoz a rozvoj. Snad příště

Tak to vše, užijte si svátek zítra, zde není svátek čili já do práce. Ale hned 1.11. v pátek tu je svátek Den svatých čili taky budu mít volno, ale až v pátek
Další svátek tu je v pondělí 11.11. Den příměří - 1. světová válka skončila vítězstvím Dohody a kapitulací poražených Ústředních mocností. Jako konec světové války je udáván a ve světě oslavován 11. listopad 1918, kdy od 11 hodin zavládlo na všech frontách příměří (11. 11. v 11 hodin), podepsané téhož dne v 5.05 hodin ráno německou generalitou ve štábním vagóně vrchního velitele dohodových vojsk francouzského maršála Foche v Compiegne.

Pěkný den a relaxujte :beer :beer :beer :drink :drink :drink :inlove :inlove :inlove :F :heart :heart
Vamo V2 nerez SS, S tube SS - mechn. grip, Grip Black Bird(Vorel), Vorlova hulící krabička, ego baterie
AGA-T+, ProTank2, různé cleary, echáče, VIVI NOVA. Liquidy si míchám sám od FA a Inawera

Obrázek
Uživatelský avatar
cibezik
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 478
Registrován: úte 27. pro 2011 19:50:28
Bydliště: Ústí nad Labem, dočasně Brusel
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod cibezik » ned 03. lis 2013 18:15:43

Ahojky,

tak nám ten týden za utekl co? Vánoce za dveřmi:-D Jo taky už se na ně těším. Zde to tedy zatím není takové jako u nás. Kolekce ještě mají čas, to u nás jistě už od září masáž;-) V pátek tu byl svátek, čili jsme měl 3 dny volna. Počasí sic už za moc nestojí, ale jde spíš o to jak se k tomu člověk postaví a já samo že čelem. Čili počasí mě nedokáže vyvést z míry8-)

Další poznatek je ten, že na rozdíl od nás supermarkety mají o svátky a v neděli zavřeno. Takže otevřeno mají soukromníci. Takže v tomhle tu jsou taky o krok napřed. Takže v pátek jsem byl skoro celej den dom. Učil jsem se francouzštinu. Už umím sloveso být v přítomném čase, abecedu a pohrávám si se záporem a členy určitými a neurčitými. Jo anglina je procházka rajskou zahradou. Tak jsem zvědav kam se to posune za tu dobu co tu strávím. Výhoda je, že by to neměl být problém. Po práci a o volno tu můžu dělat jen jazyky. To by v čechách nešlo ani náhodou. Dále tu mám kolegy a obyvatele co tu mluví francouzsky, čili ideálnější podmínky už nenajdu nehledě na to že zaměstnavatel mi k tomu ještě platí kurz o který jsem požádal. Je to teda řacha na palici. Anglinu člověk se snaží neustále zdokonalovat a teď k tomu fránina. V anglině mám teď rozečteného Drákulu. Úplně sem tu ztratil stud či obavy se vyjadřovat a mluvit v anglině. To byl problém v čechách. Teď si i zajdu na pokec do nějakého kanclu a pokecáme a mrskáme slovíčka:-D Myslím, že je to na skvělé cestě k nezávislosti8-)

Odpol v pátek jsem se byl projít a objevoval co kolem mě je za podniky, kavárny, restaurace. Zašel do večerky a koupil si něco jako vánočku, ale ta je, už se zas na ní těším ke kávě dnes odpoledne. Plná rozinek jak to mám rád a vláčná pěkně.

Včera v sobotu jsem se vypravil na průzkum. Počasí sic na prd. Mrholilo, vítr, ale teploty kolem 14 což nebylo zas tak hrozné, teda až na ty mrholové přeháňky. Tentokrát to byla Avenue Louise. Rušná, lemována luxusními obchody. Dlouhá pár kilometrů a opravdu stojí za to. Jak jsem se již zmiňoval dříve kontrast vedle kontrastu. Pro ty kdo má rád pěkné oblečení a styl, tak zde najde vše a ukojí své choutky. I na lidech kolem to bylo vidět. Pěkně oblíknutí místní co se procházeli a zaskákli do obchodu pro nové oblečky. Opravdu se na to moc pěkně kouká. Mám rád lidi co se pěkně oblíkají a sluší jim to. Hlavně ten styl. Ruzné šály kolem krku. Ruzné čepice, rukavice. Já samo neměl kolem krku nic, s tím musím něco udělat. Foukalo a nepříjemno chvílema bylo. Jsou zde také luxusní hotely, čili od toho se odráží i ta klientela a cena za služby, kdy například za obyčejné stříhání chtějí 50 euro. No, obrázek si udělějte sami z galérie, sic fotky nevím proč, asi tím počasím, nic moc ostré. Hned na začátku je pár fotek výloh jednoho obchodu s miniaturama, hračkami? Je hned vedle toho hotelu. Teda jsem zíral.Sic precizně do detailu provedené ale ceny ve stovkách eur za ty malé a ceny těch větších jsem ani neviděl:-D Ale dlouho jsem si ty různé figurky a všechno ostatní prohlížel. Do výloh obchodů s hadry to ani nepočítám těch údivů co jsem vykouzlil na mém obličeji. Stovky eur za košile, svetry, kalhoty, boty. Bundy to už je v tisících eur pro jistotu. Ale musím uznat pěkné;-)

Pruběžně jsem narážel na různé pomníky a skulptury a přede mnou park. Součástí je rozsáhlé cisteriánské opatství Abbaye de la Cambre. Je to bývalý klášter. Založen v roce 1201. Kostel je katolický. Foto viz galérie. Je zde sídlo belgického národního zeměpisného ústavu a umělecká škola. V kostele jsem si jen tak pro zajímavost vyfotil celou křížovou cestu:-D Třeba to někoho taky bude zajímat. Jen podotknu, já bych se teda nenechal ukřižovat, bych jim dal čočku a poslal je do pr.. pí... ko... a ještě bych jim utekl pod závojem dýmu z mé elektronické cigarety. To by čučely čučny:-P Tím samo nechci snižovat váhu jeho utrpení, ale jako ateista si to můžu dovolit. Mám tyto prostory rád, neb je zde ticho, voní to tu, a atmosféra i na mě působí mysticky a přemýšlivě.

Pak jsem se vydal kolem jezírek Ixelles, kde jsem si na tržišti koupil výhodně ananas a rajčata. A pokračoval na Place Jourdan, zde jsem si chtěl k obědu dát nejlepší hranolky ve městě. Bláhově jsem si myslel že v tomto sychravém a mrholném počasí tu nebude fronta. Chyba lávky:-D Z fotografíí je vidět jak velké fronty tam jsou. Nu postavil jsme se do fronty. 1h a 15minut jsem strávil ve frontě než na mě přišla řada. Už jsem byl skoro prochlazenej. Opravdu jsou vynikající, zapomeňte na hranolky co znáte kdekoliv v Čechách. Jelikož je to belgické národní jídlo tak to mají vysmažené k dokonalosti v chuti, barvě a vůně. Nejsem příznivec tohoto pokrmu, ale tyto jsou opravdu skvělé, jak jsme se již zmiňoval dříve, tak jsou ručně dělané, dvakrát smažené v hovězím tuku. Dostane jich plnej velkej kornout s dresinkem jaký si vyberete. Mám oblíbený andalujský.

Pak už jen cesta domů, byl jsem docela prochladlej. Po příchodu dom jsem si udělal zázvorový čaj a lehnul k telce pod deku a sledoval staženou ulici a sanitku. Pořádně jsme se zapotil i si zatopil a posílil umunitu.

Dnes jsem si zajel na trh pro zeleninu, dělal jsme si kuřecí polévku. Koupil jsme si i zeleninu o které jsme si myslel že ji znám a i co neznám. O jedné jsem si myslel, že je to kořen petržele, ale ejhle doma jsem zjistil že ne? A nevím co to je, ale je to dobré a v polívce skvělé. Dále pak jsem si koupil takové bulvičky barevné, velké. No nevím co to je, je to dobré a na chléb a máslem to jistě bude skvělé na imunitu8-) Plno ovoce a zeleniny co prodávají neznám. Jen těch fíků co se tu prodá čerstvých. A já ani nevím jak to chutná. Těch různých melounů, bylinek, ryb, sýrů a všech možných domácích produktů. Koupil jsem čerstvou trhanou mátu, teda ta je, ta chuť, takovou ani na zahradě nemám. Mňamka. Si nadělám výluhy do lednice a obahatím pitný režim. Jistě se to bude hodit jako digestiv k pivu, vínu či whisky:-D

http://cibezik.rajce.idnes.cz/Brusel_-_ ... 2.11.2013/

Přeji krásný zbytek neděle a příjemný pracovní týden.

Zas někdy :D :dance :beer
Vamo V2 nerez SS, S tube SS - mechn. grip, Grip Black Bird(Vorel), Vorlova hulící krabička, ego baterie
AGA-T+, ProTank2, různé cleary, echáče, VIVI NOVA. Liquidy si míchám sám od FA a Inawera

Obrázek
Uživatelský avatar
cibezik
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 478
Registrován: úte 27. pro 2011 19:50:28
Bydliště: Ústí nad Labem, dočasně Brusel
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod jura-p » ned 03. lis 2013 20:54:19

Cibezíku, co mě se líbilo na Bruselu, byla spousta tunelů a podjezdů pod křižovatkama, kde přímý směr na hlavní se před křižovatkou ponoří pod zem a nahoře zůstane městská křižovatka, kde přímo se jede jen napříč a z hlavní nahoře jedou jen odbočující, takže zůstane čas a místo i pro chodce a udělají mimoúrovňovou křižovatku, aniž ruší městský charakter ulice. To neuvěřitelně zrychlí dopravu a nekazí to město.

Jinak, co se týče hospod, tak v tom jsou Belgičani neuvěřitelní. Jsou tam mezinárodní hospody pro turisty a eurosaury, kde se mluví hlavně anglicky, jsou tam hospody, kam chodí Valonští Belgičani a jsou tam hospody, kde se mluví Vlámsky (Holandsky). Nikdy se v hospodě nemluví naráz Francouzsky a Vlámsky. Ve Vlámských hospodách nevadí, když mluvíš německy, a i se s Vlámy člověk domluví, zvláště po pár pivech. Ve Valonské hospodě můžeš mluvit jak chceš, ale nikdo ti nebude rozumět, když tam nebude mladá servírka, která bude umět pár slov anglicky.
No a pak je tam taky spousta hospod kdejakého národa, ty patří spíš k těm mezinárodním, i když do některých afrických (muslimských) a afrických (černošských) by si turista ani evropský úředník většinou vůbec netroufl.

Jo, jo. Hranolky jsou pro Belgičany jejich vynález a nejsou to žádné Frenčfríz, to je tak akorát naštve, čips ještě snesou. Totéž platí o růžičkové kapustě, ta je taky jejich.
No a mimochodem Gambrinus není žádný bájný král, co vymyslel pivo. Je to ve skutečnosti Jan Primus (první), vévoda Brabantský, tedy taky jejich člověk. Mimochodem i to Primus je značka piva.
Obrázek
Uživatelský avatar
jura-p
Moderátor
Moderátor
e-Sentinel
e-Sentinel
 
Příspěvky: 1021
Registrován: ned 15. črc 2012 12:53:33
Bydliště: CB
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod cibezik » ned 03. lis 2013 22:17:30

To máš pravdu s těmi tunely a podjezdy. Je to tu všude a hlavně i parkování u baráků, firem. Vše je schováno pod zem. To se mi taky líbí. Ne jak u nás velká asfaltová :D :beer parkoviště
Vamo V2 nerez SS, S tube SS - mechn. grip, Grip Black Bird(Vorel), Vorlova hulící krabička, ego baterie
AGA-T+, ProTank2, různé cleary, echáče, VIVI NOVA. Liquidy si míchám sám od FA a Inawera

Obrázek
Uživatelský avatar
cibezik
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 478
Registrován: úte 27. pro 2011 19:50:28
Bydliště: Ústí nad Labem, dočasně Brusel
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod nemoj » úte 12. lis 2013 0:59:23

Nejlepší jsou Antwerpy potmě a bez navigace. O půlnoci jsem tam jezdil po ringu 1 s kamionem a hledal sjezd k fabrice Opel . Třikrát jsem platil tunely na R2 :D než jsem to našel .Slyšel jsem že už tu fabriku zavřeli.
Obrázek
Uživatelský avatar
nemoj
e-Kuřák
e-Kuřák
 
Příspěvky: 187
Registrován: sob 08. pro 2012 22:45:26
Bydliště: Vysočina
Národní vlajka:
Germany

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod cibezik » sob 23. lis 2013 23:32:48

Pěkný večer,

tak po delší době opět tu. Minule jsme si zaskočil na výlet do Čech:-D Týden utekl jak nic a Vánoce jsou zas blíž. Příští víkend už první advent. Se těším jak to tu bude vypadat po Bruselsku. Četl jsem že v týdnu už na Grand Palace usadili 17m vysoký strom z Valonska8-) To bude paráda trhy, světla, zábava, dobroty, šrumec. To se těěěšííím;-)
Včera po práci sem zašel na nákupy. Teda řekl jsem si, že každý pátek když tu budu si udělám slávky neboli mušle na nějaký způsob. Již jsem to dělal v Čechách, kde jsem je kupoval v makru. A i tu jsem je dělal. Belgičani jsou hrozní požírači tohoto a jiných dobrot z vod mořských, říčních či sádek:-) Všude samá rybina:-D Zde je to po celý rok, ale hlavní sezóně je od podzimu do května. Já jako milovník ryb, potvor mořských tu jsem jak v ráji. Ryby jím v týdnu v jídelně firemní. Ani nevím jak se ty ryby jmenují. Vždy se zeptám a koketuji s kuchařkami francouzko-anglicky, ale stejně si to nezapamatuji a než pak dojedu z oběda do 6. patra abych si to našel ve slovníku už si ten francouzský název nepamatuji. Neva, hlavně že je to dobrý:-D Pro inspiraci kdyby někdo měl zájem tak si kupte slávky v makru, na osobu tak 1 kg. To není hodně, většinu váhy tvoří schránky těchto mlžů. Zde se dají koupit různé velikosti což souvisí i s cenou. Kupuji střední velikost cca 5 euro/kg. Úprav je milión. Včera jsem je dělal takto ve zkratce: koho to nezajímá ať přeskočí 3 odstavce:-D

Slávky vyperu pod tekoucí vodou, ty co jsou rozbité vyhodím. Pokud jsou otevřené, tak po zaklepaní na ní či třeba o dřez by se měla zavřít. Jsou totiž stále živé:-D Pokud ne, nekompromisně vyhodit. Já vyhodil asi 4. Pak jsem v hrnci na oliváči osmahnul šalotku a česnek, přidal slávky, osolil, pepř a zalil asi 150 ml suchého bílého vína. Já použil řecké víno
Retsina - bílé víno s přídavkem borovicové pryskyřice, která mu dává velice specifickou chuť. A hodí se ke středomořské stravě.
Hrnec jsem přiklopil pokličkou, nemíchat, a asi 10 minut dusil na mírném ohni. Po odkrytí by slávky měli být otevřeny, no se nedivím, bylo jim horko a měli žízeň a vínka se jim zachtělo. Bohužel na to doplatili a životem zaplatili. K mé spokojenosti. Tím jak se napili vína se kterým se při dušení spojila šalotka, česnek, sůl, pepř, tak tím si vychutili svůj vnitřek8-) A já jelikož mi jich bylo líto, pohřeb jsem jim vystrojil. Tím mám na mysli, zasypal jsem je množstvím velkým plocholisté petrželky nakrájené a zalil citrónovou šťávou. Po dokonání kremace asi 1 minutku jsem je stáhnul z plamene, pořádně utěsnil poklici a zatřásl, ať se dostane šťáva do každého koutku. Tímto je dokonáno:-D Pak už jen servírovat. První mušli vyndáme ručně, tedy to zvířátko a mušli která nám zůstala v ruce použijeme jako pinzetu na další zvířátka:-). Je to skvělé. Bagetku či chleba namáčíme do sosu, k tomu vychlazené suché bílé víno a máte orgasmus:-D viz foto zde. Já víno vypil celé, nemám rád načnutá vína.

Dnes ráno mě sice trochu bolela hlava, ale to sem rozchodil venku pak. Nu, za chvíli se vrátím du si udělat grog z whiskou:-D. Je to rychlý. Jen voda, whisky, hřebíček, skořice, cukr, citrón. Jen zahřejeme k varu, nechceme přece přijít o alkohol. Dáme do sklenice a bumbáme.......bum, bum:-P...5 minut to zabralo ani, příprava.

Měl jsem dnes v plánu secesní procházku, ale budu muset zas pokračovat příště neb jsem jí nedokončil:-D Busem jsem jel na Madou a odtud pěšky asi 3km k
Porte Du Hal - zbytky opevnění ze 14. století, jeho obrys kopírují bulváry tvořící malý kruh. Uvnitř klenuté sály s expozicemi o bruselských dějinách a tradicích.
Návštěvu si nechám až tu budu mít návštěvy. Neb od 7.12. až do odletu dom 19.12. tu bude u mě nabito:-D Cestou k Porte De Hal samo jsem procházel bulvárem a v galerii jsou fotky. Obchody značek Dior, Louis Vitton, Rolex, Versace, Channel atd. Ceny jsou na fotkách. Rolexy co jsou na fotu jsou za 10.000 eur a více. Velice zajímavé u Potre de Hal je stromořadí kde stromy jsou spleteny větvemi. Docela efektní. Pak jsem šel po Chaussée de Waterloo na place Parvis, kde mě zaujal kostel, trhy, a zde jsem taky skejsnul pár hodin. Nafotil jsem zde pár staveb ve stylu Art Nouveau čili secese po našem:-D A motal se na tržišti, dělal fota mou skrytou kamerou, navštívil kostel St.-Gillis - postavený v 1860. Již ve středověku tu stával kostel ale byl zbořen kvůli posílení opevnění Bruselu v roce 1578. Navštívil jsem cukrárnu a posílil se kávou a skvělým dortíkem. Svačinka za 4 euro. Vše v galérii. Pak zas chodil a prohlížel stánky a fotil skrytou kamerou momentky. A narazil na to o čem jsem přemýšlel již delší dobu že by stálo za pořízení. Jde o vozík na zboží, potraviny, zeleninu atd. U nás to teda používají jen důchodci, ale zde je to normální na nákupy, thhy atd. Opravdu praktické a používaji to všechny věkové skupiny. Doslova převozíkováno. Na poslední fotce ve fotogalerii je mé vozidlo. Krasavec co? Bratru za 10 euro. Opravdu skvělý. Každou neděli chodím na trh pro zeleninu, sýry. Prostě mají tu vše a ruce mám pak vytahané. Není to kousek ode mě. Musím 20 minut busem pak ještě 10 minut metrem. A to se pronese. Objemná zelenina. Takový řapíkatý celer zabere půlku tašky:-D Tak to byl důvod proč už jsem nemohl pokračovat dalších 5km s tímto vozítkem. Ale aspoň jsem si pořádně prohlídnul trh zdejší a ještě si koupil rukavice prstové za 1euro.
Tak jsem dopil groček.
Ještě uploudnout fota na rajče, popsat a jeto. Zítra ráno se těším na trh a dobroty co si přivezu a pak budu kuchtit. Moc rád zeleninové polévky:-D A hlavně budu mít vozítko...možná si tam ráno dám hned snídani. Dělají tam skvělý sladký mátový čaj a k tomu třeba placku s jejich sýrem, olivami, medem, sušenýmí rajčaty. Co jen chcete. Už jsem se o tom zmiňoval dříve.

http://cibezik.rajce.idnes.cz/Brusel_-_ ... 3.11.2013/

Přeji pěkný večer a pohodovou neděli.
Vamo V2 nerez SS, S tube SS - mechn. grip, Grip Black Bird(Vorel), Vorlova hulící krabička, ego baterie
AGA-T+, ProTank2, různé cleary, echáče, VIVI NOVA. Liquidy si míchám sám od FA a Inawera

Obrázek
Uživatelský avatar
cibezik
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 478
Registrován: úte 27. pro 2011 19:50:28
Bydliště: Ústí nad Labem, dočasně Brusel
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod cibezik » ned 01. pro 2013 22:20:38

Výlet Mons, Chimay

Krasné slunečné odpoledne,

zde je dnes krásně jasno kolem 10 tepla. Čili příjemně. Vše stále kvete, muškáty, macešky, jako by začalo jaro či teprve začal podzim:-D

V pátek jsme s kolegou Romanem večer u vínka francouzského přemýšleli kam vyrazíme když má to auto a po hodně dlouhé době se podařilo že se tu střetneme o víkend. Vymysleli jsme že navštívíme město Mons - památky, dále projedem kousek Francií a pak se zastavíme ve městě Chimay - opatství výroba známého piva belgického Chimay.

V sobotu jsme vyrazili kolem 10 dopol. Cesta prima po belgickém venkovu. Taková placka rovná jako když u nás jedete kolem Pardubicka, tam aspoň mají tu Kunětickou horu:-D

http://cibezik.rajce.idnes.cz/Mons_30.11.2013/

Město Mons je asi 80 km od Bruselu ve valonském regionu. Je pár km od francouzkých hranic. Má asi 90.000 obyvatel. Našli jsme místo na zaparkování kousek od centra a šlapali. Nejprve nás zaujal zbytek čehosi. Asi nějáký kostel, věž. Nejspíše během bombardování ve válce takto dopadla. Nebylo to nijak označeno a kolem byl parčík, lavičky, a místo kde mohou kadit psi. No hrůza. Belgičani maj smysl pro tyto věci. No asi tu nemají takové památkáře jako my. Zde jak jsem si již mnohokrát všiml klíďo postaví u historické budovy nějaké zvěrstvo moderní a no problem:-D Jinak městečko pěkné, čisté, uličky působí objevitelským dojmem. Super. Pro zajímavost je zde vrchní velitelství spojeneckých vojsk v Evropě a je jedním z kandidátů na titul evropské hlavní město kultury pro rok 2015.
Všude se furt něco opravuje, přijde mi jako by se na mě domluvili a když tu sem vše najednou se opravuje. Pak mi to kazí fotky ta lešení atd. a nebo je pak zavřeno a dovnitř se nedostanu. Naším první cílem byl kostel na kopečku Kolegiátní kostel sv. Valtrudy (Collégial Sainte Waudru)- kostel ve stylu brabantské gotiky. Stavba začala v 1450 a trvala 241 let. Uvnitř zrovna probíhali slavnosti Synode. Vše v galerii i videa. Moc pěkné, zpěv a zvuk varhan, to mi vždy naskočí husí kůže. Moc příjemný zážitek. Poté jsme pokračovali výše ke zvonici, cestu k ní jsme minuli a zpět a při cestě zpět ji našli, úzký průchod po schodech mezi domy. Čili jsem udělal fota střech domů a jedné pěkné terásky:-D Cestou samo fotil architekturu a co mě napadlo. Až jsme vyšli na vrchol a zde krásná dominanta zvonice, park a jelikož bylo jasno, pěkně tak i zajímavý výhled do okolí.
Zvonice Le Beffroi - je to jedná z nejznámějších zvonic v Belgii a ve Francii a jako jedna z mála postavená v barokním stylu v letech 1661-69. Pěkně zvoní:-D Bohužel je v rekonstrukci čili žádný výšlap a výhled z ní;-) Je na seznamu světového dědictví UNESCO.
Dál jsme šli dolů směrem na hlavní náměstí Grand Place. Kde se vše už připravuje jako všude na advent, čili zde atrakce atd. Zde je velice zajímavá
radnice Hotel de Ville - stavba této začala v roce 1456, fasáda pozdní gotika. Dále je zajímavá opička u vchodu do radnice, která láká k pohlazení. Ale jinak nevím proč tam je. Dále je velice zajimávý zámek na vratech do radnice, uvnitř je pěkná zahrada kde všechno kvete:-D

Jsme se procházeli, já fotil. Zašli jsme i do bistra kde dali dobrůtku, pivečko, kávičku a courali a fotili. Moc se líbí zde ta jejich bistra, příjemné prostředí. To u nás neexistuje. Pohoda, klídek, žádnej spěch. Prostě si to umí užít:-D Kam se to u nás ženeme? TO by asi plno lidi u nás nevydejchalo třeba v obchodě stojíte frontu na pokladnu, ale ne jak u nás rychle, rychle. Zde je vše pomalé, je třeba si na to zvyknout a klíďo si ještě povyprávěj než odejde zákazník. A to i ve velkých marketech.
Navštívili další kostel Sainte Elisabeth - gotika, baroko, zvonice 1720. Zde mám takovou příhodu. S Romanem si to prohlížíme. Vtrhne do kostela shluk dívek a jedna hned zda by jsme jim nepomohli a hrajou takovou hru. Čili ja se postavil do zpovědnice a Roman nás fotil. Pak se mi podařilo jedné děvě, teda požádal jsem jim ať mi to foto pošle na email. Poslala. viz galérie

Pak jsme vyrazili dále do města Chimay a vzali to přes Francii, jak jsme přejeli hranici ani jsem nezpozoval že jsem jinde, jen jsem si všiml neb jsem viděl jen venkov francouzký, že všude před okny maji předokenní žaluzie. Asi už tiu maj tropická horka a nebo jsou rozmazlení. Sám by sem je chtěl mít doma. Pak jsem si říkal už jen 250 km a jsme v Paříži, bohužel jsme to stočili pak zpět do Belgie do Chimay.

http://cibezik.rajce.idnes.cz/Chimay_30.11.2013/

Chimay - je to malé městečko asi 10.000 obyvatel. Je zde trapistický klášter Scourmont opatství, kde je známý pivovar Chimay. Toto pivo je skvělé, jako všechna zde. Dá se koupit všude.
Už se stmívalo čili to není dobré pro můj foťák v mobilu. Ve tmě už opravdu nevidí. Na to by se hodil pořádný foťák tak sem musel spěchat s fotkami. Je zde hrad Chimey, bohužel už zavřenej. Končili 15.11. Na náměstí Grand Place je kostel. Chtěli jsme pak dle ukazatelů najít ten klášter, ale už byla tma tmoucí po prohlídce města a my někde zabloudili. Tak sme to vzdali a při cestě narazili na restauraci je tam i muzeum kde je vše Chimey, piva, sýry. Podnik pivovaru. Dělají i sýry. Tak jsme ochutnali viz galérie. Krásný degustační stojánek. A i sýry k tomu. Jako vše v Belgii i zde draho. Toto degustační menu. 4 piva á 0,2 l a 4x50g sýrů za 20 euro. Ale dobrota. Roman řídil, ale jedno blond pivko si dal. Zas se bavíme o pivech kde se objem alkoholu pobybuje mezi 7-9% alkoholu. Zde v Belgii je povolen alkohol pro řidiče do 0,5 promile. Čili 2 pivka no problem. Pokud ale způsobíte nehodu, pokuta až 11.000 eur . Po vypití jsem se cítil jak u nás po 3 velkejch. Tak mi bylo fajn. Čekala nás dlouhá cesta 150 km do Bruselu.
Na apartmánu jsem byl před desátou večer. Udělal jsem si zázvorový čaj a přemítal jak krásný den výletní jsem zažil a i ve Francii byl na chvíli;-)

Dnes jsme zašli ráno na trh a dělal jsem boršč. Čili krása....

Tím se loučím, přeji krásný večer a advent, dnes když jsme jeli na trh jeli jsme kolem náměstí a všude už advent, trhy a obrovské ruské kolo 65m vysoké. To se těším na tu atmosféru až zajdu.:-D 240 stánků spíše budek, kluziště a otevřeno až do 22. hodiny

Cibezik
Vamo V2 nerez SS, S tube SS - mechn. grip, Grip Black Bird(Vorel), Vorlova hulící krabička, ego baterie
AGA-T+, ProTank2, různé cleary, echáče, VIVI NOVA. Liquidy si míchám sám od FA a Inawera

Obrázek
Uživatelský avatar
cibezik
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 478
Registrován: úte 27. pro 2011 19:50:28
Bydliště: Ústí nad Labem, dočasně Brusel
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod e-Hana » pon 02. pro 2013 0:42:42

Cibezíku, moc díky za další skvělej report, četla jsem to celé opět jedním dechem, jako cestopisný román.
Máš zajímavé oko a postřehy. Občas jakoby tam člověk úplně stál vedle tebe..
Má to ale jednu chybu!!
Tvoje gastronomické úvahy, recepty a hlavně pak fotky jídla ve mě vždycky vyvolají "velikánskej hlad"a dokonce i chut dát si nějaké to pivínko nebo vínko.. :) :) :)
Už tě prostě nebudu číst večer, to odmítám!!! :head :punch :D
Naštěstí se mnou nic nedělají fotky Rolexek, Versaceho apod.... :chuckle :)
Ani na pásek k těm hodinkám bych neměla...
A nakonec "u hadrů", si říkám, stejně je to jen na ty hubený a ani se mi to nelíbí :rofl to mě většinou uklidní.... :rofl :chuckle
No, možná ty kabelky, :O :rofl
... ale pak si zas říkám : "Jednou za měsíc k Fírům, tam mi přeci stačí pořád ta moje oblíbená, no nééé ???" :rofl :chuckle

Vidím, že si to užíváš, tak se měj i dál sluníčkově :sun, budeme se těšit na další reporty z tamní vánoční atmosféry.
Přeji ti krásný a klidný adventní čas :angel a těším se, že se uvidíme na vánočním srazíku !! :)
iStick Trim a CUBOID PRO + Digiflavor Siren 22
Aktuálně probíhající testy a recenze na eCF

Vapers Talk
eCF Ústí n.L. Obrázek
Obrázek
Chovejte se k druhým slušně, pak máte i právo trvat na tom, aby se i oni chovali slušně k vám.
Uživatelský avatar
e-Hana
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 11599
Registrován: úte 05. led 2010 21:23:09
Bydliště: Ústí nad Labem
Národní vlajka:
Czech Republic
Nejvyšší skóra: 1

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod cibezik » ned 15. pro 2013 18:47:08

Dnes bez dlouhého vyprávění. Dám zde odkaz na galerii vánočního Bruselu. Později ještě pošlu odkazy ze včera. Popisy nejsou potřebné, budou Vánoce tak rozjímejte. Je advent. Pohoda. My vyrazíme do okolí na vánoční trhy a atmosféru a dobrůtky.

http://cibezik.rajce.idnes.cz/Brusel_-_Advent_2013/

Ještě jednou krásný advent a milujte se:-)

Tak na trhách dnes krom nakoupení dárečků a dobrot jsem konečně zařadil i ty ústřice. Opravdu jsem byl překvapen chutí. Slané je to už samo o sobě z moře, je v ústech cítit ta chuť moře a když se to pořádně rozkouše, chuť podtržená cítrónem a pepřem vše dokoná. Jako byste měli něco slizkého slaného v puse. Chutná mi to a ve spojení se suchým vínkem;-) Porce šesti kusů s vínkem za 12 euro:-D

http://cibezik.rajce.idnes.cz/Brusel_-_ ... 5.12.2013/

Krásný advent :cash :beer :heart :coffee
Vamo V2 nerez SS, S tube SS - mechn. grip, Grip Black Bird(Vorel), Vorlova hulící krabička, ego baterie
AGA-T+, ProTank2, různé cleary, echáče, VIVI NOVA. Liquidy si míchám sám od FA a Inawera

Obrázek
Uživatelský avatar
cibezik
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 478
Registrován: úte 27. pro 2011 19:50:28
Bydliště: Ústí nad Labem, dočasně Brusel
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod e-Hana » ned 15. pro 2013 19:42:26

Téda, díky za moc hezký report. Když se kouknu na naše ústecké trhy je mi trochu, no spíš dost smutno.... :cry
Jinak ty ústřice :O :think to nemá chybu.. :chuckle nevím, jestli bychom na to všichni měli odvahu... :yes :rofl
Přeji taky hezký a poklidný advent :F :beer :drink :D a těšíme se na srazík :)
iStick Trim a CUBOID PRO + Digiflavor Siren 22
Aktuálně probíhající testy a recenze na eCF

Vapers Talk
eCF Ústí n.L. Obrázek
Obrázek
Chovejte se k druhým slušně, pak máte i právo trvat na tom, aby se i oni chovali slušně k vám.
Uživatelský avatar
e-Hana
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 11599
Registrován: úte 05. led 2010 21:23:09
Bydliště: Ústí nad Labem
Národní vlajka:
Czech Republic
Nejvyšší skóra: 1

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod gaston13 » pon 16. pro 2013 0:52:34

To je pořád jen o žrádle... :rofl Doporučuji přejmenovat vlákno na " Všežravec na cestách ".
"Cítíte-li se bezvýznamní a bezmocní, vzpomeňte na to,že vaše hov.no dokázalo zavřít celý aquapark.."


"Svobodní lidé by nejenže měli být ozbrojeni a vycvičeni, ale měli by také mít dostatek zbraní a střeliva, aby si udrželi nezávislost vůči každému, kdo by se pokusil je neoprávněně omezovat, a to včetně jejich vlastní vlády."

- George Washington




Obrázek
Uživatelský avatar
gaston13
Temelín
Temelín
 
Příspěvky: 2604
Registrován: ned 07. říj 2012 0:20:58
Bydliště: Písecko
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Cibezik na cestách - Belgie

Příspěvekod cibezik » pon 16. pro 2013 8:19:59

Furt néééé :D i památky stíhám... :clap :drink :beer :coffee
Vamo V2 nerez SS, S tube SS - mechn. grip, Grip Black Bird(Vorel), Vorlova hulící krabička, ego baterie
AGA-T+, ProTank2, různé cleary, echáče, VIVI NOVA. Liquidy si míchám sám od FA a Inawera

Obrázek
Uživatelský avatar
cibezik
e-Soptík
e-Soptík
 
Příspěvky: 478
Registrován: úte 27. pro 2011 19:50:28
Bydliště: Ústí nad Labem, dočasně Brusel
Národní vlajka:
Czech Republic

PředchozíDalší

Zpět na Cestování a turistika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník