• Reklama
 
 

Přechodový odpor a výkon

Zde se pokusme dojít k jasným a jednoznačným závěrům a rozšířit tak naše informace z webu.

Moderátoři: dlouhejbil, Joker, Grif, jura-p

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod iqwe » pát 10. led 2014 15:22:41

@ martini
Tvé příspěvky bývají dobré a přínosné a tím pádem není problém na ně nereagovat. Teď ale musím.

"Pochromovaný kontakt" a "číňani nejsou tupý hovada bez vzdělání"

Znám různé povrchové úpravy kontaktů, za účelem lepšího kontaktu, ale pochromování mezi nimi chybí. Že by mezery ve vzdělání (čínské tedy fakt nemám), tak zkouším hledat, ale i strejda Google se pochromovanému kontaktu brání. A tak přemýšlím o vazbě Číňan a chrom. A už jsem na to přišel... Číňan přece chromuje všechno, protože:
Čím víc chrom, tím víc Adidas! :rofl
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

Reklama

FastTech

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod JX3P » pát 10. led 2014 15:58:37

Nic takovýho martini nenapsal, ale k věci.
Aeronaut už tu dřív postoval měření úbytků na 510 konektoru a naměřili velký prd.
Hybridy kompakty jsou primárně konstruovaný pro menší rozměry. Nikde a to brouzdám po forech venku docela dost, jsem nečetl rozbor přechodovejch nodporů. Je to proto, že se tím nikdo nezabývá páč tam žádný nejsou. Opět zdůraznuju, že se bavíme se o jediném závitu (schválně pomíjím nastavitelný mody s mezikusy nebo teleskopy) na hlavě 22mm +-, tam kde jura-p vidí převratnou novinku a jak na všechny vyzrál, zbytek zeměkoule to nechává zcela chladný.
Chtít zkonstruovat Ferrari je smysluplná věc, ale zatím je z toho jen nehezká, možná rychle jezdící motokára.
Vilisák bude určitě schopnej moder, ale má smůlu na mentora, kterej ho nasměroval úplně špatným směrem.
Obrázek

P = U²/ R
Uživatelský avatar
JX3P
Temelín
Temelín
 
Příspěvky: 2080
Registrován: čtv 07. čer 2012 1:46:59
Bydliště: Louny

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod Grif » pát 10. led 2014 16:05:53

Oho, to je dost odvážný tvrzení, že na hybridech přechoďáky nejsou. Třeba Elite mód má bez úpravy přechoďák jako prase na spínači. Ono kdekoliv kde je nějakej spoj, nějaký přechodový odpor je. Jde jen o to zajistit aby byl co nejmenší.
Prostě, e-kouřím vše možné.
Všechno se dá vysvětlit. Bohužel ne všem.
Uživatelský avatar
Grif
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 5286
Registrován: pát 08. dub 2011 16:44:25
Bydliště: Jizerské hory
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod martini » pát 10. led 2014 21:16:23

iqwe píše:Znám různé povrchové úpravy kontaktů, za účelem lepšího kontaktu, ale pochromování mezi nimi chybí

Ještě to by tak scházelo, abych já dělal chromu advokáta! Nic takového netvrdím, v tomto případě nejde o zlepšení vodivosti spoje, ale jeho odolnosti, každý si musí vybrat, čemu dá přednost, po všech pokusech a měřeních jsem prostě přesvědčený, že jeho odstranění na low end gripu s ocelovým tubusem napěťové ztráty nesníží, pouze se zvýší pracnost a četnost údržby a proto jsem psal, že číňan ví, proč to dělá, ne že to je nejlepší řešení.
Z wiki: "... tenká vrstva chromu chrání povrch kovových předmětů před korozí a zvyšuje jejich tvrdost. Chrom je nejtvrdším elementárním kovem a vyznačuje se mimořádně nízkou reaktivitou a vysokou chemickou odolností...."
Paps+Heron (hybrid) *** 4Nine+Kayfun nano (hybrid) *** Origin+Aqua (hybrid) *** Sigi8+Ithaka (hybrid) *** Sigi20+Oddy *** JoyeMech+Fogger2 *** 69mod+Magma *** Lab65+Kayfun *** iStick 50+Erlkonigin mini *** G3 mini+Kayfun V3 mini *** eGrip+RBA base *** eGrip II

JSEM ZÁVISLÝ A NESTYDÍM SE ZA TO!
Uživatelský avatar
martini
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 376
Registrován: ned 22. črc 2012 10:25:20
Bydliště: Šumperk

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod dlouhejbil » pát 10. led 2014 22:20:55

Diskuzi nabývající osobního charakteru jsem /ač nerad/ odmazal. Držte se tématu. Máte možnost SZ :angel
Uživatelský avatar
dlouhejbil
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 8290
Registrován: pát 18. lis 2011 16:23:20
Bydliště: Hradec Králové
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod iqwe » sob 11. led 2014 3:01:55

martini píše:... tenká vrstva chromu chrání povrch kovových předmětů před korozí a zvyšuje jejich tvrdost. Chrom je nejtvrdším elementárním kovem a vyznačuje se mimořádně nízkou reaktivitou a vysokou chemickou odolností...."


Ano chrom chrání materiály, které trpí oxidací a tvoří kysličníky (oxidy). Ale není elektricky dobře vodivým materiálem, proto se na kontakty nepoužívá. Jeho tvrdost a chemická odolnost kontaktu nijak neprospěje. Pro tento účel se používá u některých kontaktů např. stříbro nebo zlato. A ty jsou na tabulce tvrdosti o 6,5 stupně níž.

Odstranění chromu z kontaktů se tady řešilo už víckrát. Nevím jaký "low end grip" jsi měřil a jakých hodnot se doměřil, ale já u EA modu dosáhl zlepšení o 0,3 ohm. A po dvou měsících od úpravy, při sestavení pro baterku 18350, kdy mám všechny závity dotažené nafest, jsem stále pod 0,1 ohm mezi závitem hlavy a -kontaktem bez čištění. :D
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod martini » sob 11. led 2014 11:26:18

Byl to Sigelei 8 (tedy podobný tomu EA klonu), na změření takových odporů nemám doma vhodné vybavení, takže jsem měřil pouze napěťové ztráty při zatížení 1ohm spirálou a rozdíl před a po úpravě byl pouhé 0,03V (+/- 0,01V), pochromování jsem odstranil na obou stranách štelovacího centrpinu, na - spínací ose (v obou případech již s naletovanou FB pružinou) a na dosedací ploše spínacího pinu, zbytek (pouzro spínače a plochy spínacího pinu v něm uloženého) jsem vzdal, když jsem viděl, že to k ničemu nevede.

Ještě dodám, že si užívám nové hračky s FT, která má již všechny kontakty postříbřené (69 mod) a přestože se jedná o precizně zpracovaný kousek po všech stránkách (žádná pružina v obvodu, veškeré závity až neskutečně přesné a kontakty údajně opravdu postříbřené), tak rozdíl ve ztrátách oproti tomu sigelei taky není nijak závratný, opět pouze v řádu setin voltu, ale měřil jsem to zatím jen na obyč. samsungu.
Edit: Nedalo mi to potvrzeno i na IMR - nový klon 69 modu + 0,01V rozdíl oproti vyčištěnému sigelei 8 a + 0,03V oproti sigelei 20, to vše při 1 ohm, mně zkrátka nikdo spikleneckýma báchorkama o výrazném vlivu přechodových odporů na výkon gripu nepřesvědčí.
Je mi fuk, jestli za svoje kacířské názory skončím na hranici, ale přechodový odpor způsobuje pouze oxidace a jiné znečištění kontaktů, to je podstatně horší vodič než chrom. Ano logicky z toho vyplývá, že čím víc takových míst bude, tím větší ve výsledku může být a tím víc míst budu muset ošetřovat, to je jistě u kompaktu z jednoho kusu pro někoho výhoda a tím celý spor začal. Nezbývá než doufat, že se časem objeví i kompakty s jiným, než genesis systémem, který mi již nevyhovuje, do té doby budu raději pucovat a používat to, co mi sedí.
Paps+Heron (hybrid) *** 4Nine+Kayfun nano (hybrid) *** Origin+Aqua (hybrid) *** Sigi8+Ithaka (hybrid) *** Sigi20+Oddy *** JoyeMech+Fogger2 *** 69mod+Magma *** Lab65+Kayfun *** iStick 50+Erlkonigin mini *** G3 mini+Kayfun V3 mini *** eGrip+RBA base *** eGrip II

JSEM ZÁVISLÝ A NESTYDÍM SE ZA TO!
Uživatelský avatar
martini
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 376
Registrován: ned 22. črc 2012 10:25:20
Bydliště: Šumperk

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod iqwe » čtv 16. led 2014 0:06:46

A mohl bys vysvětlit důvod výměny pružiny a jejího naletování na -kontakt?
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod martini » sob 22. úno 2014 11:16:09

iqwe píše:A mohl bys vysvětlit důvod výměny pružiny a jejího naletování na -kontakt?

Výměna proto, že ty originál pružiny od sigelei jsou nekvalitní, zahřívají se, deformují a mají potom po čase špatný přítlak - ve výsledku tedy ANO, způsobují přechoďák. Naletována proto, že v misce centrpinu ta FB pružina nedržela ideálně a vypadávala často při výměně baterie.

Ale původně jsem tady chtěl jen upozornit na jednu věc, které jsem si všiml na čínských postříbřených kontaktech, konkrétně na tom zmíněném 69 modu. Občas se mi na něm stávalo, že výkon nebyl stabilní při každém sepnutí a protože to dělalo i na novém, dlouho jsem to připisoval trochu nepřesným rozměrům pinů ve spínači. Nakonec se ale ukázalo, že postříbřené kontakty mají na sobě z výroby jakýsi neviditelný film a je třeba je důkladně přeleštit, já to samozřejmě udělal na kontaktech baterie i atty v rámci běžné údržby, ale podcenil jsem to díky své lennosti na samotném spínacím pinu a to potom způsobovalo ony problémy s kolísáním výkonu. Takže samotné postříbření kontaktů ještě neznamená, že jsem přechodový odpor minimalizoval, vždycky to bylo, je a bude o té údržbě :mrk
Paps+Heron (hybrid) *** 4Nine+Kayfun nano (hybrid) *** Origin+Aqua (hybrid) *** Sigi8+Ithaka (hybrid) *** Sigi20+Oddy *** JoyeMech+Fogger2 *** 69mod+Magma *** Lab65+Kayfun *** iStick 50+Erlkonigin mini *** G3 mini+Kayfun V3 mini *** eGrip+RBA base *** eGrip II

JSEM ZÁVISLÝ A NESTYDÍM SE ZA TO!
Uživatelský avatar
martini
e-Kuřák fajnšmekr
e-Kuřák fajnšmekr
 
Příspěvky: 376
Registrován: ned 22. črc 2012 10:25:20
Bydliště: Šumperk

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod Grif » sob 22. úno 2014 12:32:58

Pružiny které používám mám propojené punčoškou ze stínění. Tím se na nich přechoďák minimalizuje a nevyhřívají se.

Odesláno z mého Lenovo A820 pomocí Tapatalk
Prostě, e-kouřím vše možné.
Všechno se dá vysvětlit. Bohužel ne všem.
Uživatelský avatar
Grif
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 5286
Registrován: pát 08. dub 2011 16:44:25
Bydliště: Jizerské hory
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod iqwe » sob 22. úno 2014 15:40:19

Celá předešlá diskuze byla o tom, že jsem nesouhlasil s vhodností použití chromu na kontakty a nesouhlasil s tím, že s přechodovými odpory se není potřeba zabývat.

Chyba byla v tom, že byla nejprve odstraněna většina přechoďáků a teprve potom zahájeno měření. Odstranění přechoďáků na pružině je základní a nutná úprava. Pochromovaná pružina na pochromovaném víčku dokáže vytvořit několik desetin ohmu přechodového odporu. Bez této úpravy to u vyšších odporů spirálky atíku pořádně nekouří, protože celkový odpor obvodu je vysoký. U LR setupů se díky vysokému procházejícímu proudu pružina hřeje a vyhříváním se přechodový odpor stále zvyšuje. Při zanedbání této závady se může pružina i zdeformovat. Potom někdo nesprávně uvádí, že měl na pružině "ZKRAT". Mj. někteří výrobci mechanických gripů tohoto jevu využívají jako ochrany (pojistky) proti zničení baterie při zkratu v atíku.

Spojení pružiny s tělem gripu (většinou spodním víčkem) je ideální pájením natvrdo (tvrdou pájkou). Měkká pájka není mechanicky dostatečně pevná a díky tvaru pružiny se tento spoj časem uvolní a je ho potřeba opravit. Použití pružiny s větším přítlakem zase zlepší kontakt s baterií.

Použití dobře vodivých materiálů na kontakty (spínače, piny) ještě neznamená, že tyto materiály také neoxidují. Prostě stále platí to známé, že je potřeba všechny spoje a kontakty udržovat v čistotě. Na tvrdší kontakty se dá použít filc (nebo třeba proužek koberce - tuším jekor). Na pokovené kontakty se osvědčila guma na gumování. Její tvrdost je potřeba přizpůsobit tvrdosti pokovení, aby to nešlo dolů celé. Potom její zbytky odstranit a kontakty vyleštit.

Toť mých pár poznatků a zkušeností. Každopádně přechodové odpory není radno zanedbávat, ale zase nebudu zacházet do extrémů a honit se za setinami ohmu. Ale na gripu, který má z výroby např. 0,4 ohmu se kvalitně vapovat nedá.

Samozřejmě jsem neobjevil ameriku, ale vzhledem k tomu, že na tyto problémy stále někdo naráží, jsem to sem znovu napsal.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod Grif » sob 22. úno 2014 20:15:35

Mě se na kontakty osvědčili montérky. Prostě kontakt vyleštím o nohavici. A hlavně mám to leštítko furt při ruce, teda při noze. :chuckle
Prostě, e-kouřím vše možné.
Všechno se dá vysvětlit. Bohužel ne všem.
Uživatelský avatar
Grif
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 5286
Registrován: pát 08. dub 2011 16:44:25
Bydliště: Jizerské hory
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod OldAlien » sob 22. úno 2014 20:21:49

Já to dělám přes břicho, tričko je pěkně vystouplé a hned vidím, kolik nečistoty jsem pracně :D odstranil.
OldAlien
 

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod Profivapers » sob 22. úno 2014 20:31:30

Jeste taky zalezi na hladkosti tech kontaktu proto se treba pruziny do vicka pokud nejsou letovane nejdriv zbrousi na plocho, pak zalesti.

[ Post made via Android ] Obrázek
Uživatelský avatar
Profivapers
Nezbedný kamna
Nezbedný kamna
 
Příspěvky: 4187
Registrován: sob 08. čer 2013 4:40:39
Bydliště: Na louce
Národní vlajka:
Czech Republic

Re: Přechodový odpor a výkon

Příspěvekod iqwe » sob 22. úno 2014 21:05:12

OldAlien píše:Já to dělám přes břicho, tričko je pěkně vystouplé a hned vidím, kolik nečistoty jsem pracně :D odstranil.

:rofl ten -pin co je mezi pružinou a víčkem a funguje jako pól spínače se o břicho leští blbě :D
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.
Pico 75TC+Rocket R, Cloupor mini+Cobra, Koopor mini+Cobra
od 16.11.2012 vaping a 22.11.2012 poslední pyro
eCF Brno - RETROHIPSTER FETIŠISTA
Uživatelský avatar
iqwe
Dobrá duše eCF
Dobrá duše eCF
e-Dýmal
e-Dýmal
 
Příspěvky: 901
Registrován: pát 28. zář 2012 1:25:37
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Fakta a Mýty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník