• Reklama
Herní streamy na Twitch.tv a záznamy na YouTube.
 
 

FAQ vše,co jste chtěli vědět

Máte jistě plnou hlavu otázek ohledně e-cigaret a ekouření obecně.Zde je místo, kde je můžete v klidu položit.

Abecední seznam důležitých vláken fóra eCF.

Moderátoři: e-Hana, dlouhejbil, Joker, Grif, jura-p

FAQ vše,co jste chtěli vědět

Příspěvekod dlouhejbil » čtv 19. led 2012 23:51:51

Zde najdete téměř vše o E-kouření!Tento článek jsem našel zde http://starychemik.wordpress.com/e-papierosy-faq/ a jelikož informací není nikdy dost,tak jsem ho pro vás přeložil do češtiny.Souhlas ke zveřejnění /vlastnictví autorských práv/jsem dostal od celého kolektivu,který tuto práci vytvořil,pod podmínkou odkazu na tento článek v originále.Současně jsem zaslal odkaz na naše forum a tento překlad.

1. Co je to elektronická cigareta, a jaký je její účel?
Je to elektronicky řízené odpařování speciálních tekutin,které obsahují, nebo neobsahují naředěný na bezpečné koncentrace čistý nikotin.Většinou s bateriemi lithium-ion v elektronické cigaretě,která je určena pro kuřáky tabáku jako náhrada za kouření nikotinu.Je to čistší možnost,která umožňuje levnější a méně škodlivý způsob, jak získat nekontaminované množství nikotinu .
2.Co je to e-liquid?
To je speciální tekutina, která se používá pouze v elektronické cigaretě.Tekutiny se v nich mění v mlhu pod vlivem tepla na žhavení rozprašovače. Obsahuje (nebo neobsahuje, jsou také e-liquidy beznikotinové)nikotin v bezpečné koncentraci (od 0% do výše 3,6%) a na teplo reagující látky, většinou propylenglykol(PG, propylenglykol)nebo rostlinný glycerin (VG, Rostlinný glycerol). Obsahuje také látky určené k aromatizaci,např.vůni tabáku nebo jakékoliv jiné vůně. To může také zahrnovat, ale ne nutně, konzervanty, jako je líh (etanol), dochucovadla, jako maltol, látky regulující hustotu (viskozita), např. voda, líh (etanol), a látky pro úpravu kyselosti (pH ),jako například kyselinu jablečnou. Kromě PG a VG, je také někdy použit dvoupropylenový glykol(DPG, dipropylenglykol)nebo makrogol-400 (PEG-400, makrogol-400).

3. Je v e-liquidech syntetický nikotin?
Ne,syntetický nikotin se na výrobu e-liquidů nepoužívá.

4. Nahradí nikotin cytisine?Lze jej použít v e-liquidech?
Cytisine je alkaloid,který stimuluje vegetativní nervový systém podobným způsobem jako nikotin.Získává se ze semen štědřence odvislého (štědřenec obecný, zlatý déšť)(Laburnum anagyroides). Mechanismus účinku spočívá v selektivní vazbě na nikotinové receptory. Stimuluje dýchací centrum a angioedém, zvyšuje sekreci adrenalinu, zvyšuje krevní tlak, odstraňuje příznaky, které se vyskytují při vysazení nikotinu. Pozorované jsou- předávkování, nevolnost, zvracení, zvýšená tepová frekvence, zvýšený krevní tlak, poruchy dýchání.Při kouření E-cigaret to neplatí, protože má fyzikálně-chemické a biologické vlastnosti jiné než nikotin, nemůže být použit ke vdechování. Pokusy byly neúspěšné,odporné chuti. Kromě toho zřejmě dráždí dýchací ústrojí. Kromě toho je velmi málo rozpustný v běžných e-liquidech.

5. Jakou roli v e-liquidech plní přidání ethanolu?
Líh (potravinářský líh) se obvykle přidává do e-liquidu ke snížení viskozity kapaliny. Určité množství etanolu je také v chuti, ze které se vyrábí tekutiny. V domácím prostředí může být použit jako ředidlo,když je kapalina příliš silná.

6. Jakou roli v e-liquidu plní kyselina jablečná?
Jablečné se používá ke snížení pH, tím se zvýší kyselost tekutiny. Typicky, toto dovolí změnit chuť a vůni e-liquidu. Vzhledem k tomu,že jablečná kyselina je krystalická pevná látka, je doporučeno použít v e-liquidu alkoholický roztok této sloučeniny.

7. Jakou roli v e-liquidu plní aditivní maltol?
Maltol a často jeho derivát, ethyl maltol,je používán v malém množství jako tonikum aroma.Zejména je často používán společně s tabákem(viz bod 69) a obecně v e-liquidech s typickou příchutí tabáku. Oba maltoly voní,ale chuť je hořká.

8. Jak důležitá je reakce(pH) na e-liquid a jaké složky e-liquidu mají vliv na tuto reakci?
Stejně jako v případě potravinových chutí, může mít kyselost roztoku poměrně silný vliv na chuť a vůni mraků vyrobených z e-liquidu. V zásadě všechny populární látky v e-liquidu jsou neutrální, s výjimkou nikotinu, který je silně alkalický. Někdy acidifikace (pokles pH) umožňuje získat lepší chuť. K takovému okyselení lze bezpečně používat organické kyseliny, jako jsou jablečná nebo mléčná.

9. Proč je hlavní součástí e-liquidu propylenglykol nebo glycerin, a ne čistá voda?
Z několika důvodů. Za prvé - viskozita (obvykle chápána jako hustota) tohoto e-liquidu by byla příliš malá a příliš rychle by tekla na žhavení. Za druhé - mnoho částí liguidu je více rozpustných v alkoholu (a tato skupina organických sloučenin jsou glykoly a glycerin), než ve vodě. Za třetí - voda má příliš nízký bod varu - pára by mohla být příliš horká. A konečně začtvrté - stejný oblak by byl velmi slabý.

10. Je v čistém nikotinu v e-liquidech karcinogen?
V nikotinu, na rozdíl od všeobecné víry, nejsou karcinogenní látky. V e-liquidech rovněž nejsou žádné karcinogenní sloučeniny. Samozřejmě je třeba si uvědomit, že nikotin je vysoce toxická látka.

11. Co je využívání elektronických cigaret s HV baterií s vyšším napětím se zvýšenou odolností rozprašovače?
V takzvaných E-cigaretách HV (High Voltage) je efektivnější přeměna e-liquidu v opar kvůli většímu množství tepla. HV technologie však může změnit chuť tekutiny - viz bod 76

12. Jsou v e-liquidu vitamíny a koenzym Q 10? Mají nějakou hodnotu?
Splňují v prodeji e-liquidy s obsahem vitamínu A, C, E, K, koenzym Q 10, ženšen a spoustu dalších vynálezů,to co slibují? Vitamíny A, D, E a K jsou nerozpustné ve vodě,ale jsou rozpustné v tucích.V e-liquidu se snadno rozpouštějí.Ale na žhavení rozprašovače jsou rychle degradovány.
I když Vitamin C je velmi dobře rozpustný ve vodě,je chemicky velmi nestabilní - v těchto podmínkách,v e-cigaretě,se rozkládá stejně rychle, jako vitamíny A a E. Stejný je problém koenzymu Q (ubichinon) -rychle se rozkládá a je málo rozpustný v kapalinách,jako je GP,nebo voda.
Abych to shrnul - z chemického hlediska mají tyto vynálezy jen marketingový smysl.

13. Jsou všechny e-liquidy bezpečné pro zdraví? Na co se zaměřit při nákupu e-liquidu?
Často diskutovanou otázkou je,zda koupit kapaliny pro inhalaci v aukci nebo na aukčních stránkách. Obvyklý argument je,že je tam "levněji". Ti, kteří pravidelně používají tyto služby,vědí,že prodejci často nemají prostředky na propagaci svých výrobků. Takže si můžete přečíst e-osvědčení o bezpečnosti liquidů (ano, ano!),které splňují všechny evropské normy (který mimochodem nemá), a mnoho podobných nesmyslů.

Jedna věc je jistá - pokud někdo prodává liguidy velmi levné, musíte k němu přistupovat s opatrností.Pak byste se měli poradit se zkušenějšími e-kuřáky - obvykle vědí,zda je to prodejce, kterému můžete důvěřovat.

V sázce je naše zdraví!!!

14.Je vlastnoručně vyrobená e-kapalina bezpečná pro zdraví?Na co se zaměřit při výběru složky?
Mělo by to být bezpečné, protože na trhu jsou k dispozici pro jejich přípravu potřebné složky odpovídající čistotou a kvalitou, speciálně určené pro e-liquidy. Pokud uděláte nákup u prodejce, který se nespecializuje na prodej komponentů pro výrobu e-liquidu, je třeba dbát na čistotu složek aby byla lékopisná, nebo alespoň AR (čistá pro analýzu). Dobrý a spolehlivý/pokud jde o kvalitu a čistotu zdroje/rostlinný glycerin či propylenglykol kupujte v lékárně.

15. Jaký nejvyšší obsah nikotinu v e-liquidu lze považovat za bezpečný pro e-kuřáky?
Nemůžeme odpovědět na tuto otázku jednoznačně,jde o to, že nejvyšší koncentrace,která je snášena u e-kuřáků je 36 mg/ml. E-liquidy a roztoky na bázi s koncentrací vyšší než 36 mg/ml můžou být použity pouze po vhodném zředění.

16. Je vlastní příprava e-liquidů levnější?
Ano,je to několikanásobně levnější než nákup hotového e-liquidu.

17. Jaké jsou zdravotní a bezpečnostní předpisy,které platí pro vlastní přípravu?
V zásadě platí stejná pravidla jako při práci v typické chemické laboratoři. Za prvé, je třeba nejprve naplánovat práci, najít dostatek času a na správném místě.Dát pozor na to, aby se nezdržovali v této oblasti děti a domácí zvířata, protože koncentrovaný roztok nikotinu je mnohem nebezpečnější než pro dospělé, důsledky mohou být fatální. Po práci si vždy umyjte ruce. Skvrny odstraňujte opatrně (např. papírovým ubrouskem) a pokud možno odhazujte do splachovacího záchodu. Během provozu,dbejte na čistotu. Musíme také zajistit správný výpočet množství složek obsažených ve vyrobených e-liquidech.Nikotin je přenášen krví a rozkládá se v játrech-mějte při kouření e-liguidu na paměti,že mentol tento proces spomaluje!Nikotin je jedovatější než kyanid a arzenik.

18. Jaké jsou důvody, proč byste měli přejít z tabáku na e-kouření?
Za prvé, zdraví kuřáka a jeho okolí. Tradiční cigareta je zdrojem téměř 4000 toxických a karcinogenních chemických látek škodlivých pro lidské zdraví. Nejnebezpečnější z nich jsou:aceton, amoniak, arsen, benzopyren, butan, vinylchlorid, kyanovodík, dimetylonitrozoamin, fenol, kadmium, metanol, naftalen, naftylamin, pyren, oxid uhelnatý, toluen, toluidin,uretan-to vše je spolu s tabákovým kouřem vdechováno do plic u kuřáků a v okolí. Důsledkem je onemocnění hrtanu, průdušek a plic, menší odolnost proti nachlazení, snížení odolnosti organismu, kardiovaskulární choroby, rakovina. E-cigareta je zbavena téměř všech výše uvedených látek. Oba typy cigarety obsahují nikotin, ale v e-cigaretě může být odstraněn.Při e-kouření jsou absorbovány do těla jen výpary kapalin obsažených v patronách nebo kartomizerech. Látek v nich je velmi málo (viz komponenty e-liquidu ). Kromě nikotinu,jsou v kapalině ještě neškodné látky pro lidské tělo.E-Kouření může nahradit potřebu tradičního kouření.Při použití E-cigarety není jev spalování, takže nejsou žádné vedlejší účinky výrobků. Z E-kuřáka není cítit tabákový kouř. E-kouřit můžete kdekoliv (s výjimkou míst, kde to není morální), bez poškození životního prostředí. Během několika měsíců, e-kouření šetříte náklady, které byly dosud vynaloženy na nákup tradičních cigaret.

19.Existuje při e-kouření pasivní kouření?

Pasivní kouření se vyskytuje při procesu spalování tabáku,v případě e-cigaret se objeví pouze mlha,sama e-cigareta nekouří.Komponenty vydechované e-kuřáky nemají na zdraví vliv.Drtivá většina nikotinu je absorbována v těle e-kuřáka a jsou vydechována jen stopová množství, podobná těm, které se přirozeně vyskytují v potravinách, jako jsou brambory, rajčata a lilek.

20. Kolik nikotinu je obsaženo v oparu?
Opar obsahuje velmi nízké množství nikotinu, protože (podle výzkumu dr. Laugesena Murraye), je přibližně 97% absorbováno tělem při vdechování.

21. Mohou opar cítit lidé v okolí?
Ano v závislosti na typu a koncentraci chutí obsažených v e-liquidu.

22. Je při e-kouření zachován fenomén špatného dechu, jako po kouření?
Takový jev se nevyskytuje.

23. Zůstává v místnosti, ve které se e-kouří,nepříjemný zápach jako po kouření?
Ne, není tam žádný zápach.Však některé pachy, nemusí být nutně nepříjemně cítit. Některé e-liquidy obsahují silné aromatické přísady,které mohou vytvářet jemnou vůní plovoucí mlhy.Obvykle to není vnímáno jako další potíže, ale spíše jako kuriozita.

24. Má oděv e-kuřáka nepříjemný zápach jako po kouření?
Ne, protože e-liquid je bez zápachu.Inhalační mlha vyhřívaná z eliquidu neobsahuje žádné produkty spalování, které při kouření způsobují pach na těle a oblečení.

25. Je v oparu při e-kouření oxid uhelnatý?
Ne! Oxid uhelnatý je typickým produktem nedokonalého spalování (oxidace), organických látek. Vzhledem k tomu,že e-cigareta neprodukuje spalování,nevzniká oxid uhelnatý.

26. Jaký je obsah těžkých kovů v e-liquidech?
Těžké kovy jsou všudypřítomné, a proto se nacházejí i v e-liquidu.Studie však ukazují,že jejich obsah je nižší než maximální hodnoty v normách pro pitnou vodu,dle limitu v Evropské unii.

27. Obsahuje e-cigareta škodlivé nitrosaminy?
Vysoce karcinogenní nitrosaminy jsou obsaženy v dehteh, které jsou odstraněny v procesu čištění nikotinu. Zkoumané hladiny nitrosaminů v e-liquidech jsou nižší než v potravinách.

28. Je e-kouření levnější než kouření?
Ne v prvních dnech používání e-cigarety,pokud někdo kouří balení tradičních cigaret denně.Jako první je nákup zařízení.Vzhledem k tomu, že obvyklá záruční doba e-cigarety je 3 měsíce, do té doby, si můžete e-kouřit, navíc už koupíte jen liguid. O všechny poruchy a poškození se nemusíte bát, protože slušný dodavatel vám nahradí poškozenou část. Typické, finanční výhody se projeví po šesti měsících e-kouření. Získáním znalostí a zkušeností, můžete ovlivnit snižování nákladů, například tím, že si samostatně vyrobíte e-liquidy.

29. Existují rozdíly mezi liguidy prodávanými na trhu, a pokud ano, jaké?
Rozdíly v e-liquidech prodávaných na trhu, jsou značné, a hlavní jsou:

- Různý obsah nikotinu, jsou dokonce beznikotinové;
V současné době existují desítky různých příchutí e-liquidů;
- Různé složky,které způsobují mlhu,je to většinou propylenglykol PG nebo rostlinný glycerin VG,které se spolu míchají v různých poměrech.
- Základy s vysokým obsahem nikotinu nad 36 mg/ml jsou určené pouze k ředění;
- Různí se i výrobci. E-liquidy jsou většinou vyrobeny v Číně ve velkých firmách specializujících se na jejich výrobu. Existují i další výrobci, jako je například uznávaný britský Intellicig (jeho e-kapalina se nazývá ECOPUR). Mohou být vyrobeny i jinde, ale jejich kvalita není známa, je možné vyrobit je v nehygienických podmínkách, s použitím komponent nevyhovujících čistotou a kvalitou. Z tohoto důvodu se vyhněte neznámým dodavatelům za velmi nízké ceny. Při výběru e-liquidů byste se měli řídit názory zkušených uživatelů e-cigaret,kteří znají známé,osvědčené a spolehlivé prodejce,jež nabízí kvalitní zboží,vyráběné ve velkých továrnách specializujících se na jejich výrobu.

30. Čím byste se měli řídit při výběru elektronické cigarety?

Viz bod 38


31. Čím byste se měli řídit při výběru e-liquidu?
Velmi těžká otázka.Nejprve si musíme uvědomit,že chuť e-liquidu ,zejména tabákových výrobků, nemá co do činění s jeho jménem. Třeba mít na paměti, že nákup kapaliny nazývané X, nemá takovou chuť, jakou si pamatujeme z klasické cigarety, /tabák, značka X/.Jediný skutečný způsob,jak najít své vlastní chuti je metoda pokusů a omylů. Stojí za to si koupit několik různých chutí z jednoho zdroje, vyzkoušet a vybrat si odpovídající našemu vkusu.
A zde se naskýtá otázka zdroje. Velmi důležitá věc. Jejím cílem je zhodnotit názory jiných uživatelů e-cigaret, které nám v mnoha případech dává dobré vodítko. Osvědčení a spolehliví dodavatelé zaručí, že nebudeme požívat podezřelé vynálezy.Vyvarujeme se však superpříležitostí, velmi nízké ceny kapalin, které nabízí zcela neznámí prodejci. Nestojí to za to riziko. Zisk nebude velký a riziko může být značné.Je mnohem jednodušší vybrat si z příchutí ovoce než z tabáku, ale je to také otázkou vkusu. Samozřejmě, že při výběru chuti musíme vybrat i výkon (množství nikotinu), ale tento problém je zde popsán jinde.
Co jiného bych měl hledat? Často má prodávající (zejména v aukci) kopie různých certifikátů. Stojí za to podívat se na ně, protože drtivá většina jsou buď kopie certifikátů stažených přímo z internetu, nebo osvědčení na něco úplně jiného. Takže pojďme se držet rozumu.

32. Jak při výběru dodavatelů jež nabízí elektronické cigarety a e-liquidy?
Vybírejte si prosím,z prodejců, kteří jsou již dlouho na trhu, zajišťují náhradní díly a záruky na své produkty. Dobré obchody jsou stacionární, což by mělo poskytnout příležitost vyzkoušet e-liquid a model e-cigarety ještě před nákupem.

33. Stojí to za to pokusit se získat čistý nikotin z tabáku doma?
Rozhodně ne! Za prvé, aby jsme získali opravdu čistý nikotin,museli bychom mít dobře vybavenou laboratoř. Za druhé - abychom se ujistili,že jsme se zbavili zbytečné zátěže (tar, nitrosaminy),museli bychom mít speciální vybavení např.spektrální analýzu.
Navíc, práce s koncentrovanými roztoky nikotinu je smrtelně nebezpečná. Riziko těžké otravy, je příliš velké. Na zahraničních internetových fórech byly zaznamenány pokusy získávat výtahy z tabáku. Nicméně, oni jsou blíže k absolutní chuti tabákových výrobků (viz bod 69), než k zisku čistého nikotinu. Je také třeba poznamenat, že takto získané řešení není nijak standardizováno,takže nevíme, kolik nikotinu v nich je. Dovolte nám také připomenout, že tabák je již komerčně dostupný chemický, zatímco čistý nikotin se získává z čerstvých listů, a to bez jakékoli změny.

34. Je možné snadno ověřit množství nikotinu v e-liquidu,který jsem koupil?
Bohužel, kontrola množství nikotinu v domácích podmínkách je prakticky nemožná. Takové vyšetření (kvalitativní i kvantitativní) se provádí ve specializovaných laboratořích, většinou pomocí plynové chromatografie.

35. Jaké faktory ovlivňují tzv.. dobrý "kouř" z e-cigarety?
Množství mlhy ("kouř"), které vytváří e-cigareta je závislé na:
- modelu-cigarety (modely vyvíjejí lepší a horší, "kouř");
- Stupeň nabití baterie (při vybíjení se "kouř" snižuje);
- Způsob,jakým se "kouří" (zejména z hlediska délky tahu)
- Složení kapaliny (obsahující více nikotinu jsou tvrdší);
- Používání rozprašovačů/kartomizerů;
- Stav kazety
- Okolní teplota (jinak se e-cigareta chová v zimě, jinak při pokojové teplotě).

36. Jaké faktory ovlivňují tzv.. "Dobrý kop",/TH/ ostrost chuti a škrábání v krku, při e-kouření?
Klasika je spojena především s přítomností dehtu a oxidu uhelnatého. Všechny tyto látky v e-liquidu nejsou, takže je většinou důsledkem "kop" a škrábání v krku mírnější.Určitě má vliv obsah nikotinu, stejně jako absolutní přítomnost tabáku (viz bod 69). Poměrně značný vliv "nakopnout", dává přítomnost mentolu.

37. Které složky e-liquidu zaostří chuť, a které zmírní?
vyostřujícím chuť ingrediencí je samozřejmě extrakt tabáku, tzv. absolutní (viz bod 69). Nikotin také zvýší chuť a účinek tekutiny. Do určité míry je možné zvýšit chuť přidáním mentolu.Zmírňující jsou maltol a ethyl maltol , stejně jako pyrazine deriváty.Je také dobré vědět,že jemnější je VG,než ty, které jsou připravovány na základě propylenglykolu (PG).

38. Chci si koupit první e-cigaretu. Kde a co si vybrat?
Každý, kdo se o to bude snažit musí pozorně vyzkoušet, jak chutná a co dává a přemýšlet,co koupit jako první. Otevřením webového prohlížeče a prohlížením třeba aukce,není snadné najít odpověď na tyto otázky.Typů e-cigaret je hodně, a cenové rozpětí neumožňuje vyvodit smysluplné závěry. Můžeme si velmi snadno zvolit špatně.
Každé vyrobené zařízení je relativně bezpečné.Záruční doba však obvykle nepřesahuje 6 měsíců a obvykle je 3 měsíce.
Přinejmenším z důvodu nespolehlivosti, stojí za to koupit e-cigaretu v obchodech stacionárních,které jsou k nám nejblíže .Za normálních okolností je každý takový obchod schopen nabídnout několik e-cigaret od dvou, tří nebo i více výrobců. Můžete si vybrat něco, co je pro vás vhodné i do ruky.Často prodejce umožňuje zdarma vyzkoušet tento vynález.
Dalším místem pro nákup e-cigarety jsou e-obchody, tuzemské i zahraniční. Tyto nákupy přenechme zkušeným e-kuřákům a klientům, kteří nemají v blízkosti obchody stacionární s těmito produkty. On-line obchody mají mnohem větší výběr e-cigaret,v klidu můžeme vybírat ale za pomoci někoho zkušeného. Nevýhodou takového nákupu je doba dodání nákupu,jakékoli stížnosti,stejně jako neschopnost najít nákup pro sebe bez cizí pomoci-zkuste.
E-cigarety si můžete koupit i na aukčních webech.Toto nedoporučujeme, protože tyto mohou mít nejvíce chyb. Prodávané v aukci e-cigarety, jsou špatné ale i dobré.Ani zkušení e-kuřáci ne vždy poznají,zda nabízený produkt je hoden pozornosti a stojí za to ho koupit. Nezkušený člověk může spoléhat pouze na štěstí,o kterém je známo, že jen zřídka vede k začátečníkům. Drtivá většina e-cigaret prodaných v aukci je nižší kvality, než ty, které prodávají on-line a stacionární obchody.Nejprodávanější v aukci e-cigarety se kupují levně ze zahraničí, často bez jakékoli záruky a jsou nízké kvality. Nákup špatné první e-cigarety může být zdrojem frustrace a odradí jednou provždy od e-kouření.
Takže teď víme, kde se dá koupit:v klidu obchod s e-cigaretami,či internetový obchod. Začátečníci e-kuřáci by se měli vyvarovat dražby a nenechat se zlákat nízkou cenou a atraktivním designem.
Dálší je výběr e-cigarety. Zde je další obtížný úkol.
E-cigarety jsou velmi podobné vzhledem ke klasické cigaretě ale jsou tu i ty, které se jí nepodobají vůbec. Ty,které se podobají tradiční cigaretě, jsou méně objemné,než ostatní,můžete je držet pouze v ústech, bez pomoci rukou. Mají auto baterii, která se zapne když e-kuřák začne čerpat vzduch přes náústek e-cigarety. Menší e-cigarety mohou také solidně dýmit,když se někdo soustředí na toto téma. Pro člověka nezorientovaného bude vypadat jako tradiční cigareta. Tyto e-cigarety mají méně prostorné baterie, nicméně, oni mají také menší nádrže (kazety) e-kapalin.Takže je potřeba často měnit a dobíjet baterie, stejně jako doplnit tekutinu nebo nahradit kazety. V souhrnu se jedná o e-cigarety pro lidi, kteří nekouřili příliš mnoho cigaret (do několika kusů denně)a nemusí mít více výkonné. Stejně jako pro ty, kteří preferují,aby vypadali jako tabákové cigarety.Nejpopulárnější v současné době /2011/, které splňují výše uvedená kritéria jsou: Intellicig EVO,M401 Pocket Slim ColinsS série označené číslem 510 (různých výrobců) a některé další: DSE 901,BFree.
Pokud dáváte přednost e-kouřit déle a bez větší údržby,nesmíte klást důraz na vzhled a tvar-můžete si vybrat z těchto modelů nebo skupin modelů: řady Ego,Stick,nebo opět 510 Series s větší baterií.Tyto větší modely E-cigarety jsou pod různými brandami (značek), ale mají podobnou terminologii. Tyto e-cigarety uspokojí potřeby každého kuřáka,ať už kouřil krabičku denně,nebo ten,který jich vykouřil jen několik.
Za druhé-při koupi první e-cigaretay je důležitý výběr obsahu nikotinu. Nejběžnější gradace je 18 mg/ml, 11 mg/ml, 6 mg/ml nebo beznikotynové.18mg/ml je doporučeno pro kuřáky tradiční RED cigarety.
Při nákupu první e-cigarety stojí za to koupit liguid na doplňování kazet. Vybrat si obsah nikotinu a chuť je velmi důležité v okamžiku nákupu.
E-cigarety na trhu lze rozdělit na další,velmi důležité skupiny: tři-a dvoudílné.Třídílné-zdroj energie (baterie), atomizér a cartridge. Dvoudílné mají místo atomizéru a cartridge kartomizer. Oba druhy mají své příznivce, takže byste si měli vytvořit vlastní názor,který je lepší.
V současné době se jedná o obrovský výběr zařízení pro e-kouření a tak je těžké se rozhodnout.Věnujte pozornost ještě jinému pravidlu. Jmenovitě:V sadě jsou obvykle dvě baterie,jedna nebo dvě dávky nebo více kartomizerů,kazet,rozprašovače a nabíječka. Vzhledem k tomu,že e-cigareta si ráda hraje-/triky a poruchy v nejméně vhodný moment/je dobré mít soubor mírně obohacený například o další akumulátor. Držení tří baterií,dvou nebo více kartomizerů či rozprašovačů,jedna láhev e-liquidu je základem kontinuity e-kouření. Můžete také rozšířit model než koupíte druhou sadu.Nejlépe však i jiný model.

39. Existují nějaké e-cigarety vyrobené v jiných zemích, než Čína?
Prakticky všechny e-cigarety určené k prodeji, pochází z Číny. Výjimkou jsou vytvořené nadšenci v malém měřítku (několik - několik desítek kusů). Ale i tato řešení používají standardní rozprašovače, které nejsou vyráběny kdekoli mimo Čínu. Teoreticky je možné je vyrobit v jiné zemi, ale náklady na tuto produkci budou nerentabilní.

40. Myslíte si že,kde nesmíte kouřit,tam můžete e-kouřit?
V zásadě ano. V současné době neexistují zákony,které zakazují e-kouření v určitých místech a situacích. U e-kouření by měl být zvažován pohled z hlediska dobrých mravů.Nemělo by se e-kouřit,například na oddělení v nemocnici, v kostele, divadelní publikum v kinosále, autobusy, atd.

41. Jak vybrat výkon (obsah nikotinu)e-liquidu přiměřené síly dříve kouřené klasické cigarety?
Zde jsou příklady výběru e-liquidu v závislosti na tabáku klasických cigaret, pokud:
e-liquid s výkonem (nikotin) 2 mg / ml (0,2%) je ekvivalent k obsahu nikotinu cigaret ve výši 0,1 mg / cigaretu,

4 mg / ml (0,4%) - 0,2 mg / cigaretu,
6 mg / ml (0,6%) - 0,3 mg / cigaretu,
8 mg / ml (0,8%) - 0,4 mg / cigaretu,
11 mg / ml (1,1%) - 0,55 mg / cigaretu,
14 mg / ml (1,4%) - 0,7 mg / cigaretu,
16 mg / ml (1,6%) - 0,8 mg / cigaretu,
18 mg / ml (1,8%) - 0,9 mg / cigaretu,
24 mg / ml (2,4%) - 1,2 mg / cigaretu,
36 mg / ml (3,6%) - 1,8 mg / cigaretu.

Tyto hodnoty by měly být považovány za orientační, protože množství nikotinu, které tělo vstřebává z cigaretového tabáku, se liší v závislosti na mnoha faktorech, včetně technologie použité při jeho výrobě.
Síla e-liquidu (obsah nikotinu), např. 18 mg (1,8% nikotinu) je vždy uvedena na 1 ml E-liquidu.

42. Existují standardy kvality již vyráběných e-liquidů?
V současné době neexistují žádné uznávané standardy kvality.

43. Zda a pokud ano, které e-liquidy prodávané na trhu podstoupily kvalitativní výzkum?
Málo je známo o studiích čínského e-liquidu prováděných v Číně.

44. Jsou na světě výsledky těchto studií?Jsou někde k dispozici?
Podle neoficiálních informací víme, že tyto studie jsou prováděny v několika centrech ve světě. Výsledky dosud ne,protože postupy jsou zpravidla zdlouhavé a velmi složité.

45.Zda a pokud ano, jaké jsou rozdíly v každém modelu E-cigarety prodávané na trhu?
E-cigarety se liší ve všech charakteristikách,které si můžeme představit. Dokonce i dvě kopie stejné značky a typu budou každá pracovat jinak.
Každá e-cigareta se skládá ze tří,dvou,nebo jednoho dílu.Jednodílné jsou nerozebíratelné a na jedno použití.Otevřete balíček a e-kouříte dokud nepřestane vydávat kouř nebo do vybití baterie.U těchto e-cigaret většinou není žádná zmíňka o náplni ani se nedají nabíjet.Můžete je jen zlikvidovat, stejně jako populární akumulátory pro elektronická zařízení.
Většina v současnosti prodávaných na trhu, se skládá ze tří částí: baterie, rozprašovače a kazety. Baterie poskytuje výkon a řídí provoz e-cigarety, v atomizéru produkuje "kouř" a kazeta slouží jako zásobník a náústek.
Výrobní sortiment je velmi široký: od těch nejmenších (např. Evolution), podobný jako běžné cigarety,větší(např. pero), nebo speciální stavby, jako jsou Stick,nebo ego,či doutníky.

Baterie
Ty se používají k napájení elektrických a elektronických systémů pro kontrolu v e-cigaretě.Z velké části určují typ e-cigarety a v závislosti na nich si obvykle uživatel může odvodit model pro sebe.Kapacita 140 mAh baterie jsou nejmenší.Největší modely mají 900 a 1000 mAh.K dispozici jsou modely s kapacitou větší než 1000 mAh,ale jejich popularita je nízká.Drtivá většina baterií má jmenovité napětí 3,7 V. Baterie se liší ve způsobu přepínání. Ty lze aktivovat manuálně pomocí tlačítka nebo automaticky pomocí čidla umístěného v interiéru. Automaticky sepne snímač,kdy e-kuřák popotáhne. Některé baterie mohou mít ochranu proti přehřátí atomizeru,které může vést k spálení topného tělesa.Přerušení umožní dobu potřebnou k ochlazení.

Rozprašovače
Liší se velikostí, tvarem, vnitřní strukturou, elektrickým odporem a dojmy, které poskytují uživateli e-cigarety. K dispozici jsou vždy šité na míru konkrétnímu typu baterie. Každá nádoba musí mít rozprašovač s e-kapalinou. Jedná se o zdroj,který po odpaření vytváří kouř-jako mrak.Když rozprašovač běží (ohřívač ohřívá),pak by uvnitř nikdy neměl být suchý.Před prvním použitím se doporučuje,vkápnout do sítě rozprašovače od cartridge,několik kapek e-liquidu.

Kartomizery
Název je kombinací dvou slov: kazeta a rozprašovač. Přístroj byl vytvořen pomocí kombinace těchto dvou prvků. Kartomizer stále nabývá na popularitě, má mnoho příznivců.Předpoklad-nesmí být jednorázové a není žádný problém jejich plnění.
V současné době je obrovská poptávka a těší se dobrému hodnocení e-cigarety s velkou kapacitou baterie tzv. ego. Dlouhá výdrž baterie, schopnost pracovat s kartomizéry,rozprašovači a široká škála modelů,znamená,že jsou velmi často kupované.

46. Je teplota vdechované mlhy e-cigarety podobná teplotě vdechovaného kouře z hořící tabákové cigarety?
Ano,je to obvykle stejně teplé.

47. Jaký je dopad na vlastnosti e-liquidu při přítomnosti vody v něm a jaké může být její maximální množství?
Voda je v e-liquidu zbytečná. Někdy se přidává malé množství ke snížení viskozity kapaliny. Ale neměli bychom přehánět její množství,protože může snížit dýmavost.Bod varu vody je mnohem nižší, než je bod varu glykolu. Mohou se také objevit vedlejší reakce mezi některými složkami aroma a vody (hydrolýza).

48. Jak druh knotů a hustota jeho vedení v kazetě ovlivňuje práci e-cigarety?
Hlavním úkolem knotu v kazetě je doprava e-liquidu ve směru k ohřívači rozprašovače,kde se pod vlivem teploty odpařuje.Velmi důležitá je hustota vláken v poměru k hustotě e-liquidu.Pokud se po třech kapkách do suché kazety tvoří kondenzát,lze předpokládat, že knot má chybu,to je asi příliš silný nebo je ve spodní části kazety vzduch./efekt močového měchýře/,který by měl být odsát jehlou.Knot musí být plně nasycen.

49. Jaký dopad má hustota(viskozita)e-liquidu na práci e-cigarety?
Je vzácné aby e-cigareta kapala ven. Kdyby však ano,budete muset vše potřísněné vyčistit.Horší je,když e-kapalina proteče do baterie,pak by mohlo dojít ke zkratu.Je li e-kapalina hustá,zhoršuje se kvalita kouření.Důvodem je malá nasákavost kazety. Pokud není dostatečně hydratovaná, sníží se množství mlhy,může se zhoršit chuť a aroma, v extrémních případech může topení hořet.

50. Má vysoká hustota e-liquidu negativní dopad na práci a stálost rozprašovače?
Ano. Příliš vysoká hustota E-liquidu není žádoucí. Nicméně, e-kapaliny na bázi glycerinu vhodné viskozity lze dosáhnout s pomocí různých přísad (např. malé množství alkoholu),není tam žádný negativní vliv na životnost rozprašovače.

51. Má množství alkoholu přítomného v e-liquidech vliv na řízení?
Ne.Množství alkoholu je příliš malé.

52. Může být líh,přítomný v e-liquidech detekován ve vzduchu vydechovaném e-kuřákem?
Ne. Množství alkoholu je příliš malé.

53. Může množství alkoholu přítomného v e-liquidech ovlivnit léčení lidí z alkoholismu?
Z čistě chemického / biochemického hlediska není znám žádný takový účinek. Pokud budeme používat 5 ml E-liquidu denně (extrémní hodnoty),pak můžeme zavést do těla více než 0,5 ml nebo 400 mg (0,4 ag) ethanolu.Mezitím, bakterie přirozeně se vyskytující v našem těle produkují denně několik gramů etanolu. A tak spolu s respirovanými může jen nepatrně zvýšit množství etanolu již přítomného v těle.Nesmíme zapomenout,že alkohol je přirozenou součástí mnoha druhů ovoce,které člověk jí,aniž by riskoval návrat k závislosti.

54. Co jsou tzv. nízceteplotní e-cigarety?
Tyto e-cigarety pracují při nižší teplotě ohřívače s makrogolem 400 (PEG-400, makrogolem-400).např. model Smuke štíhlý model-firma Sedansa.

55. Můžete být alergičtí na některou ze složek e-liquidu a zda může být kontraindikací k přechodu od kouření na e-kouření?
Ano,každá z chemikálií může vyvolat senzibilizaci,je to věc zcela interindividuální.Jsou známy příklady alergie na propylenglykol (velmi vzácné), glycerol (ještě vzácnější),stejně jako na těžké kovy.Ty jsou součástí slitin přítomných na spirálce a (nebo) síťce rozprašovače. V tomto případě je nejlepší poradit se s lékařem. Pokud zjistíme alergické projevy (vyrážka, svědění, v případě těžké dušnosti),je nutné přestat používat e-cigaretu a vysvětlit původ příznaků.

56. Je méně škodlivé e-kouření než kouření-bylo to již oficiálně vědecky potvrzeno?
Protože dosud nejsou žádné zdravotní výsledky testů (viz bod 44), nemůžeme hovořit o vědeckém potvrzení méně škodlivého e-kouření.Nepřímo, nicméně víme, že pokud nebudeme vstřebávat karcinogeny a mnoho dalších až 4 tisíce produktů spalování,je bezpečnější e-kouření!

57. Můžete se e-nikotinem předávkovat?
Ano, samozřejmě, můžete,stejně jako jakoukoliv jinou látkou. Obvykle se však nakonec přeruší,protože tělo samo vyšle varovný signál.Chcete-li obdržet smrtelnou dávkou, měli byste konzumovat 2-3 ml liquidu během několika minut, což je nemožné. Samozřejmě,že tuto částku lze snadno spolknout, ale to je něco úplně jiného.

58. Jaké jsou příznaky předávkování nikotinu?
Předávkování nikotinu způsobuje: závratě, pocit na omdlení, pálení v břiše (a často i průjem), třes, slabost, rozmazané vidění jen zřídka. Tlak se nemění,nebo se zvyšuje v důsledku emocí,tlak v hlavě, vzrušení (např. nespavost). Samozřejmě byste neměli ignorovat tyto příznaky. Nicméně, oni jsou vratné, jednoduše ukončit přísun nikotinu a v budoucnu se předávkování vyvarovat.

59. Pokud jste nekuřák,stojí za to e-kouřit e-liquidy beznikotynové?
Ne.Je lépe se e-kouření vyhýbat. Vždy existuje riziko, že by to mohlo být podobné. Dokonce i e-kouřit e-liquidy beznikotynové.Od toho je již jen kousek k používání těch s nikotinem.Používání e-cigarety by mělo být spojeno pouze se spotřebou tabáku nebo jeho nahrazením.

60. Pokud jste nekuřák,poblíž e-kuřáka nebo ve stejné místnosti,existuje negativní dopad na zdraví?
Viz odstavec 19

61. Jsou místa, kde je kouření zakázáno z důvodu požáru-smíme tam e-kouřit?
V případě e-kouření vůbec není znám případ otevřeného ohně jako v případě kouření.E-cigareta má chráněné topení,ale není naprosto uzavřená. Ohřívač může být potenciálně nebezpečný ve výbušném prostředí jako jsou čerpací stanice, paliva, skladování technických plynů, zemního plynu a proto je lepší v těchto místech ne e-kouřit.

62. Jak uchovávat e-kapalinu?
Nejlepší je těsně uzavřenou na chladném místě-pokud nelze,tak možno při pokojové teplotě,ale vždy chránit před světlem.Dobré místo je zásuvka, uzamčené skříňky.

63. Jaká je životnost e-liquidu a jaké faktory ovlivňují snížení jeho kvality a trvanlivosti?
Expirace e-liquidu je uvedena na obalu. Toto datum by se mělo brát stejně vážně, jako je doba platnosti pro potravinářské výrobky. E-liquidy by neměly být vystaveny světlu a vysokým teplotám, například na okenním parapetu, u TV, topení. E-liquidy nesmí být uloženy v mrazáku.

64. Mohou lithium-ion baterie explodovat při e-kouření nebo nabíjení?
Ne,lithium-ion baterie v e-cigaretách mají elektronickou ochranu proti přebíjení ale i v případě zkratu ohřívače.

65. Může se poškodit baterie ůplným vybitím?
Ne,dobíjecí lithium-ion baterie jsou elektronicky chráněny proti úplnému vybití akumulátoru.Elektronická ochrana odpojí napájení z baterie pokud jeho napětí poklesne pod hodnotu bezprostředního nebezpečí poškození.

66. Co je známo o e-liquidovém základu/bázi/?
Jedná se o poloprodukt pro vlastní přípravu e-liquidu. Základní složkou je látka tvořící mlhu,to je obvykle propylenglykol(PG, propylenglykol)) nebo rostlinný glycerin (VG, vegetable glycerol) s přídavkem čistého nikotinu.Je-li navíc nikotin vyšší než 36 mg / ml 3,6%, je báze určena pouze (!)na míchání, tj. před přidáním dalších přísad musí být zředěn PG nebo VG na bezpečnou "Sílu". maximálně 36 mg / ml 3,6% nebo méně libovolně,podle našich představ.

67. Jaké jsou důvody, proč byste si měli připravit sami e-kapalinu?
Pokud je kouření tabáku, a teď e-kouření pro vás hodně stresující na rodinný rozpočet,tak vám nezávislá příprava může ušetřit nemalé peníze. Je několikanásobně levnější než hotové výrobky a cena nepřesáhne 12Kč na 10 ml (v roce 2011) V současné době je široký výběr kvalitních ingrediencí,včetně velkého výběru příchutí.Domácí e-liquid má stále stejnou kvalitu a neodchyluje se od hodnot jako chuť z "továrny".To také umožňuje velmi přesné dávkování a výběr obsahu nikotinu,jejich chuti a vůně a pomáhá určit, oblíbené chutě tím, že si vytvoříme velké množství malých vzorků z mnoha příchutí.Nezávislá příprava e-liquidu (tzv.samovýrobek) není obtížná nebo náročná činnost.Izolované doma vyrobené e-liquidy nám umožňují vědět, co přesně e-kouříme,protože víme,co jsme použili a jakou kvalitu surovin.
Domácí výrobu bysme měli zkusit pouze po dobrém zvládnutí umění e-kouřit, stejně jako po zvyknutí si na vaše zařízení,které obvykle trvá minimálně několik týdnů.

68. Jsou příchutě do těsta na bázi jedlého oleje vhodné pro přípravu e-liquidu.
Vůně do pečiva na bázi oleje na vaření nejsou vhodné-olej rychle "připálí" rozprašovač. Nicméně to může být přizpůsobeno doplněním ethanolem nebo propylenglykolem (Tato metoda je známá mezi kuřáky jako metoda Fikandera). Na trhu můžete najít chuť do pečiva na bázi glykolu.Je to vyznačeno na štítku č.E1520.Tyto chutě mohou být bezpečně používán v e-liquidech.

69. Co je to absolutní tabák(ang. tobacco absolute)?
Absolutní tabák je jedním z populárních komponentů do e-liguidu v domácí přípravě.Jedná se o druh extraktu získaného z listů tabáku (Nicotiana tabacum latina).Voní typicky tabákově,je to hustá kapalina hnědé barvy. Používá se k přípravě vlastních směsí pro inhalaci, často s přidáním etylomaltolu.

70. Co je to "kouř" elektronické cigarety?
Ve skutečnosti to není kouř, ale mlha z e-liquidu,včetně jeho součástí,ale i velmi malé množství nikotinu(pokud jste použili e-kapalinu s nikotinem), kterého(podle výzkumu dr. Murray Laugesen)je asi 97% spotřebováno v plicích.Často se říká nesprávně kouř nebo pára.Mlha e-cigarety neobsahuje žádné škodlivé produkty spalování,jako v případě spalování tabáku.

71. Vyžadují e-cigarety /baterie/ formátování?
Ne, jsou použité lithium-ionové baterie,které nevyžadují formát.Nemají paměťový efekt,lze je nabíjet kdykoliv,bez čekání na vybití.

72. Je chuť "kouř" z e-cigarety stejný jako chuť kouře z hořícího tabáku?
Ne,i když to může být velmi podobné pokud používáme v e-liquidu tabákovou příchuť, ale to nikdy není stejné.

73. Dají se e-liquidy s různou chutí,různé síly a od různých výrobců míchat?
Ano, můžete získat různé síly a experimentovat s příchutí-získáte nové zajímavé chutě, lepší nebo horší.Pokud by došlo k srážení látky,taková tekutina by neměla být použita.

74. Všechny typy modelů e-cigaret stejně odrážejí chuť e-liquidu?
Ne, různé modely E-cigaret různě odrážejí chuť e-liquidu. To závisí především na teplotě rozprašovače,které se může měnit v určitých mezích v jednotlivých modelech, e-cigarety a také dle druhu /např.vatičkové,tanky,kartomizery a další/

75. Jak dlouho můžete e-kouřit na jedné baterii?
Časové rozpětí je velmi široké, záleží na frekvenci kouření,stejně jako kapacitě baterie a může být v rozsahu od jedné až po několik hodin na bateriích s kapacitou 150-240 mAh (e-cigarety ve velikosti podobné jako běžné tabákové cigarety) a od několika hodin do několika dnů v případě baterií 650-1100 mAh (e-cigarety ve větších velikostech).

76. Může e-cigareta uspokojit chuť jako normální cigareta?
Ano, záleží na výběru správného výkonu (nikotin),ale v počáteční fázi e-kouření,můžete pociťovat určitý nedostatek spojený s nedostatkem látek, které vznikají při spalování tabáku. Zvyknout si na e-kouření trvá různě u různých lidí. Někteří lidé si zvyknou na e-kouření téměř okamžitě,jiní až po několika dnech. Existují také případy lidí,kteří si nemohou zvyknout na e-kouření vůbec,ale není jich mnoho.

77. Je lepší automat nebo manuální?
Zkušenosti ukazují, že lepším řešením je manuál.
- Možnost předehřátí e-liquidu stiskem s mírným předstihem (před šlukováním) dává lepší výkon.

Nevýhody jsou:
- Je třeba stisknout tlačítko pro zapnutí,což může rušit ty,kdož preferují, mít e-cigaretu v ústech bez dotyku rukou.
- Vyžaduje zvyknout si na stisknutí,ale to jde snadno a velmi rychle.
- Možnost náhodného spínání pomocí tlačítka v kapse,ale existují ochranné kryty a některé nové modely mají tlačítka k uzamčení například 5-násobek stisku. Výhody převažují nad nevýhodami a z tohoto důvodu, mnoho výrobců již automat opustilo.

78. Je "kouř" z e-cigarety pára?
Ne, i když se to tak často mylně tvrdí. Není to ani kouř ani pára, ale hustá mlha, která obsahuje složky e-liquidu, hlavně propylenglykol a glycerin. E-liquid nemusí obsahovat vodu, a pokud ano, jen do několika procent.

Věnováno od polského kolektivu autorů, kteří tuto práci vytvořili....

Autoři:
eMaiX, lesmie, maniak, mareckimt, navegare,
Piotr_M, reed, StaryChemik, tomba oraz Tusia

Překlad: dlouhejbil

Tým eCF děkuje všem :hand polským autorům za poskytnutý materiál a našemu moderátorovi za vyhotovení české verze.
Naposledy upravil e-Hana dne pon 11. čer 2012 9:32:38, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
dlouhejbil
Moderátor
Moderátor
Sádrový ježek
Sádrový ježek
 
Příspěvky: 8290
Registrován: pát 18. lis 2011 16:23:20
Bydliště: Hradec Králové
Národní vlajka:
Czech Republic

Reklama

FastTech

Zpět na Pro všechny nově příchozí.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků