- Úvod
- Obecné informace
- Tipy a triky
- Fakta o ekouření
- Mýty o ekouření
- O nás(+ info reklama)
E - liquid
Aktuální stav k 17.4.2018:
Pohled do historie:
Na co si dávat pozor, při nákupu e-liquidu?
Od roku 2012 jsou v platnosti nové úpravy zákona, v souladu s předpisy EU.
a) zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů.(chemický zákon)
b) vyhláška č. 402/2011 Sb., o hodnocení nebezpečných vlastností chemických látek a chemických směsí a balení a označování nebezpečných chemických směsí.
Spousta prodejců a různých drobných Aukro obchodníčků tato nová nařízení absolutně nerespektuje. Mohou tak prodávat liquidy, u kterých nemáte zaručeno vůbec nic a v krajním případě si tak můžete zadělat na zdravotní problémy. Tito prodejci mohou klidně zasahovat do složení e-liquidu, různě je ředit, dochucovat a upravovat dle vlastní libosti. Taktéž je již dnes absoluně nepřijatelné, pokud si obchodník(nebo kdokoliv kdo liquid následně prodává) nakupuje velká balení e-liquidu( např 5l nebo 10l kanystry ) a následně je rozlévá do menších lahviček. Pro tuto činnost musí mít patřičné odborné vzdělání, státní zkoušky pro nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a konečně certifikovanou laboratoř( dále např.: schválení vybavení výroby a jejich prostor pro práci s jedy, schválení technologických postupů pro práci s jedy, schválení obalového materiálu a musí předkládat doklady o nabytí ). Neexistuje tedy to, že si kdokoliv něco někde rozlévá, pak dá vlastní polepky na lahvičky a "sláva prodáváme." V takovém případě se dotyčný dopouští trestného činu dle: § 283 Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.
Co tedy musí každá lahvička s e-liquidem splňovat a jak má vypadat?
1) již z výroby musí být označeno číslem šarže(pro případ příkazu stažení, musí být tato celá dohledatelná)
2) varování včetně plastického trojúhelníku pro slepce. U e-liquidu s obsahem nikotinu musí být na obalu symboly pro toxicitu nikotinu a škodlivost životnímu prostředí. Pro symboly je nutno použít mezinárodní symboly o min. velikosti 10x10 mm, v odůvodněných případech min. 6x6 mm (např. velmi malá balení). Pro tyto symboly jsou určena jasná a daná pravidla (barva symbolu, velikost symbolu atp.). Nelze použít jen nějaký náhodně nalezený obrázek lebky s hnáty na internetu.
3) musí být opatřena dětskou pojistkou
*4) víčko musí být opatřeno buďto odtrhávacím proužkem, nebo musí být celé až po hrdlo zabaleno v odtrhávacím celofánu. Tím je zaručeno, že do obsahu nebylo od výroby zasahováno
5) musí obsahovat na obalu vypsané složení výrobku v českém jazyce (pouze obsah nebezpečných látek - Nikotin, Kyseliny, Alkohol apod.)
6) musí na obalu obsahovat popisy a varování v českém jazyce
7) musí být zřetelně uváděn výrobce (jméno výrobce, země původu) daného e-liquidu, tedy ten kdo danou šarži vyrobil – viz bod č.1. Pokud jsou výrobci udělena prověřená mezinárodní schválení o bezpečnosti výrobku je doporučeno uvádět symboly certifikátů na obalech výrobků.
8) popisy, varování a složení výrobku mohou být nahrazeny příbalovým letákem. Tím ale není dotčena povinnost uvádět základní údaje přímo na obalu výrobku(úroveň nikotinu, č.šarže, výrobce atd.).
Protože se nám pod článkem množí nesouhlasné stanoviska a různé prapodivné argumenty, doplňujeme další příklad. Společnost DHL, jakožto dopravce, který pro spoustu prodejců zajišťuje dodání zboží a také je zastupuje při celním řízení, rozesílá následující upozornění o "Označování náplní do elektronických cigaret".
Upozorňujeme naše čtenáře, že většina těch, kteří pod tímto článkem píší tyto nesouhlasné komentáře, mohou být právě různí prodejci. Ti se tyto informace budou všemožně snažit bagatelizovat, či zcela popírat. Chtějí samozřejmě nadále prodávat jejich zaručeně bezchybný liquid(mnohdy dokonce pančovaný nebo prostě v domácích podmínkách vyráběný), který nesplňuje ani jedinou zákonem stanovenou podmínku. Pro drobné obchodníčky je tato úprava samozřejmě hodně bolestivá, protože vyhovět zákonu, splňovat normy a předpisy, již není zadarmo. Onen pohodlný obchod, kdy si kdokoliv nakoupil spoustu "no-name" liquidů v Číne a pak je z pohodlí svého domu flákal na "Aukro" atp. a o nic jiného se nemusel starat, je ta tam. Stejně je na tom míchání liquidů a následný prodej, bez patřičného oprávnění. Pokud tedy v budoucnu dojde ze strany státu k nějakým přísným restrikcím, bude to převážně díky těmto osobám, které se snaží za každou cenu prodat a ze zákonů a vyhlášek si nic nedělají.
eCF tedy doporučuje, s ohledem na vaše zdraví, liquidy které nesplňují výše uvedené, raději nepoužívat. Pokud již takové liquidy vlastníte, doporučujeme je vrátit prodejci a můžete třeba odkázat na tuto stránku. Jde přece hlavně o vaše zdraví!!!
Používání názvů známých značek cigaret
Dalším nešvarem mnoha prodejců, je prodej e-liquidu pod názvem klasických cigaret, jako je např.: Camel, Marlboro, Dunhill, Davidoff atd. Tyto názvy jsou přitom ochranou známkou společností jako jsou: Philip Morris International Inc., Imperial Tobacco Group PLC, British American Tobacco PLC atd. Protože tyto firmy samozřejmě bojují proti zneužití těchto známek, většina těch největších a nejkvalitnějších výrobců e-liquidu již změnila názvy. Spousta prodejců a výrobců, to však stále ignoruje a vesele si tyto názvy používají. Někteří si dokonce myslí, že stačí název lehce upravit a již je vše v pořádku. Jenže opak je pravdou. Tato opatření se v obchodním zákoníku označují jako "nekalá soutěž" nebo "parazitování na pověsti". Jde tedy nejen o samotné použití chráněných označení, ale i o použití podobných nebo zaměnitelných názvů, poř. i grafických prvků. Pokud tedy prodejci prodávají Camel jako Caml, Camtel nebo CML a Dunhill jako Dun, Dhil, nebo třeba Davidoff jako David, Duff, Dav, Doff, tak se tím dopouštějí stejného přešlapu, jako s použitím nezměněného názvu.
*) Doplňující informace k bodu 4, na které správně poukazuje čtenář Milan, v komentáři pod článkem. Vše podrobně vysvětluje autor výkladu, který výše zmíněné pro eCF připravil.
V době zveřejnění byla ochranným doporučením pro situaci, kdy liquidy padnou pod zákon o potravinách a tabákových výrobcích (zákon 110/1997 Sb. ve znění 281/2009 Sb. s úč. k 1.1.2011 (Zákon o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů). To že bylo (a stále je) nebezpečí, že pod tento zákon padnou, je víc, než zřejmé.
Jak mohou liquidy padnout pod tento zákon jsou vpodstatě dvě cesty:
- buď se z nich udělá tabákový výrobek
pro účely tohoto zákona je v §12 uvedeno, že k výrobě tabákových výrobků se používá:
§ a) pouze surový nebo technologicky upravený tabák,
§ b) látky a jejich přípustné množství stanovené vyhláškou.
a dále Tabákové výrobky uváděné do oběhu nesmějí obsahovat látky stanovené vyhláškou.
- nebo se využije toho, že pod tento zákon patří i aromata (v liquidech se používají potvravinářská aromata běžně)
- případně se do zákona dostane formulace ve znění podobném výkladu pojmu pro účely zákona dle §2, písm. s) „potravinami použitelnými k jinému než původnímu použití potraviny zdravotně nezávadné, které však nesplňují požadavky na jejich původní použití,“
- nebo se tam prostě uvedou nově věci pro inhalaci.
Nyní tam nejsou, tedy nyní se skutečně na liquidy povinně nevztahují. Jakmile však padne liquid pod tento zákon, bude to platit okamžitě. Je tedy vhodné na tyto prvky myslet a začít je řešit.
O co konkrétně tedy jde:
zákon 110/1997 Sb. ve znění 281/2009 Sb. s úč. k 1.1.2011 (Zákon o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů v §5 Balení potravin uvádí:
Provozovatel potravinářského podniku, který uvádí potraviny nebo látky uvedené v § 2 písm. i) až l) do oběhu, je povinen používat jen takové obaly a obalové materiály, které
a) chrání potravinu před znehodnocením a znemožňují záměnu nebo změnu obsahu bez otevření nebo změny obalu,
b) odpovídají požadavkům na předměty a materiály přicházející do přímého styku s potravinami,6)
c) senzoricky ani jiným způsobem neovlivní potravinu.
Komentář: Tedy nevyjmenovává konkrétně folii nebo pásek, ale prostě něco co znemožňuje záměnu obsahu bez otevření a změny obalu. Pásek a fólie byl příklad, který jsem uváděl, že je již někteří výrobci používají.
Co je však nesmírně důležité je to, že na tento §5 se odkazuje již zmíněný §12 o tabákových výrobcích, konkrétně odst. 4.)
(4) Podnikatel, který vyrábí nebo uvádí do oběhu tabákové výrobky, je povinen dodržovat požadavky stanovené jinak pro potraviny v
a) § 3 odst. 1 písm. a) a b) a § 3 odst. 3,
b) § 5,
c)...
Komentář: Tedy zákonem tyto prvky na obalech nejsou nyní vymahatelné, je však nanejvýše dobré tyto prvky zařadit, aby byly na změnu zákona připraveny. Někteří výrobci již takové věci používají, protože v některých zemích patří liquidy pod zákonné normy, které takové obaly vyžadují již nyní.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Tak trochu odborný dotaz.
Velikost piktogramů je
Dobrý den,
velikost piktogramů je určena: 10x10 mm, v odůvodněných případech min. 6x6 mm.
Ten přebal hrdla je řízen chemickým zákonem a vyhláškou. Jsou tam stanovené podmínky pro obaly, označování a přepravu látek(vysoce toxická, toxická nebo žíravá). Nikotin je na seznamu chemických látek veden pod indexovým číslem: 614-001-00-4 a na výpisu nikotinu nejsou uvedeny minimální limity koncentrace – to znamená, že je třeba vše dodržet, třeba i při koncentraci 1 mg/ml nikotinu. Doporučuji nahlédnout do výpisu pro nikotin v českém registru chemických látek - respektuje evropský harmonizovaný seznam. Býval k naleznení na mpo.cz.
Dle ČOI a ministerstva zdravotnictví musí být víčko opatřeno odtrhávacím proužkem nebo musí být celé až po hrdlo zabaleno v odtrhávacím celofánu přes razítko nebo nálepku s číslem šarže. Takto je garantováno, že s obsahem nebylo od výroby nijak manipulováno(ředěno či dále upravováno nekvalifikovanou osobou).
Pokud se mi příslušný bod podaří dohledat(doptat), tak ho ještě doplním, tedy v případě, že nebudete rychlejší, protože já jen zveřejňoval výklad, který pro nás byl spracován. :-))
Děkuji za odpověď - uvítal bych to číslo bodu a odstavce o víčku
Pane Milane, velice děkujeme
Pane Milane, velice děkujeme za toto upozornění a konstauji, že máte pravdu. Potřebné vysvětlení již naleznete na samotném konci článku.
Moc děkui za vyčerpávající odpověď.
odpověd-spolupráce
oznaceni e-liquidu na vstupni kontrole CLO
oznaceni e-liquidu na vstupni kontrole
Ahoj, opakovaně mi byl liquid
dodatečné značení
Již na vstupní kontrole musí
Již na vstupní kontrole musí být zboží značeno a vyhovovat zákonu a vyhláškám EU/ČR, jinak nemusí být vpuštěnpo na EU/CZ trh. Jsou tam tuším drobné rozdíly v režimu kontroly, pokud je to zboží určeno již pro koncového zákazníka nebo pro další zpracování. Pak musí být přiloženy doklady o nabytí, bezpečnostní listy a adresát bude muset prokázat, že je oprávněn nakládat s toxickým nebo vysoce toxickým materiálem(minimálně musí být státní zkoušky pro nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy). Pokud toto není, tak zboží takové povahy nemusí být adresátovy ani vydáno. Většina výrobců v Číně je schopna dodávat již ve stavu, který našim zákonům vyhovují, takže doporučuji trochu zatlačit na dodavatele. Za případný finanční postih, nebo ztártu díky zabavenému zboží to opravdu nestojí. ;-)
To musí být o nervy si tohle
To je zase síla
Reakce na nepřesnosti.
reakce na tuto nepřesnost a to dost podstatnou !
Reakce na nepřesnosti.
Chjo, tohle nás v eCF tak strašně mrzí a o to více, pokud to tvrdí nějaký CZ/SK prodejce. To totiž jen ukazuje, jak jsou naši prodejci, v oblasti vapingu, stále nevzdělaní a strašně lehce manipulovatelní. Takže paní prodejkyně:
"Liqua je italská firma."
1) "LIQUA" je jen a pouze registrovaná obchodní značka společnosti RITCHY GROUP Ltd. a je určena pro jejich liquidy(nikoliv firmu). RITCHY GROUP Ltd. = Hong Kong a to dnes již znamená Čína. Liquidy LIQUA jsou pro RITCHY exlusivně vyráběny v Dekangu.(nebo to tak alespoň bývalo) Netuším jak dnes, kdy mají spousty poboček, meziskaldů a lokálních zástupců, ale v začátcích se tím RITCHY nijak netajilo a na fakturách stávalo: "RITCHY LIQUA - made by Dekang". To zda Dekang odebírá, pro výrobu, nějaké příchutě od italského FlavourArtu či nikoliv, je pouze spekulace, ale osobně bych si tipl, že tomu tak není.(Na starších obalech byla značka FlavourArt, takže tam nějaká spolupráce jistě byla, ale jak je to dnes již netuším.)
"Čínské firmy Dekang, Hangsen a Microliq spolu spolupracují......"
2) Hangsen je jedním z nevětších celosvětových producentů čistého nikotinu(nehovořím teď o liquidech, ale pouze o nikotinu), takže je jasné, že spousta výrobců liquidů s ním, do určité míry, bude mít něco společného.
"dovážejí do EU svůj liquid po sudech, kde ho místní národní firmy rozlévají do menších obalů a označují podle svého."
3) Můžete prosím toto tvrzení podložit nějakým skutečným důkazem? Ono v ČR existuje dokonce "několik národních(opravdu národních?) firem", které zde stáčí dovezený e-liquid, značí dle zákonů ČR/EU a až pak pouští na trh? Pokud toto nijak nedokážete, nečím konkrétním doložit, tak to je pouze spekulace.
Opatření která jsou zavedena, jsou nutná k potlačení hlavně drobných vykutálených živnostníčků a tzv. s.r.óček, díky kterým byl(a stále bohužel je) trh zaplavován něčím co bylo nekonrtolovatelné a potencionálně zdraví ohrožující. Jak se ukazuje, tak ty slušné prodejce ani firmy to nezruinovalo a ceny také nijak rakotově nestoupají. Dnes je na trhu dokonce i několik živnostníků a firem, kteří nemají potíže s respektováním věcí v článku a vyrábějí kvalitní produkty na našem uzémí. Ano je to sice složitější, díky onomu zákonu a vyhlášce, ale pro slušného člověka(obchodníka/firmu) to není problém.
Ritchy
To je zase síla
Částečně s Vaším povzdechnutím souhlasím a děkuji za věcný komentář. Otrocké vyhovění zákonu, bohužel samozřejmě nezaručuje "kvalitu" výrobku u chuti, vůně atd. To se pořádně nedá vynutit ani zákonem. Zářným příkladem budiž třeba potraviny, kde je podobný problém. Zákony, vyhlášky a předpisy sice jasně určují co, kolik, kde a za jakých podmínek, ale již neovlivní kvalitu výroby a hlavně um výrobce. Máme tu tedy třeba uzeniny, konzervy, ryby, pečivo, atd., které sice všechna tato nařízení a normy splňují, ale jíst se takřka nedají, popřípadě je to bída a děs. Na druhou stranu tu jsou, ale takové, které splní vše co je potřeba a jsou opravdu chutné.
Problém tedy není pouze v těch zákonech, vyhláškách a předpisech, ale hlavně u výrobce. Je spousta těch, kteří "prdí" do světa své produkty, ketré sice vyhovují předpisům, ale kvalita je dosti hraniční. Je jen na lidech co si nechají líbit nebo ne a dají to vědět tím, že výrobky od daných výrobců budou nebo nebudou nakupovat.
Vy samo řešíte právě kavlitu eliquidů po stránce chuti, vůně nebo dýmivosti a to tento článek a upozornění neřeší. Řešíme zde kvalitu po stránce bezpečnosti.
Podnikatelské lobby jako prase
Pane "hrdinný" anonyme, pokud
Pane "hrdinný" anonyme, pokud tím: "LOBY pisálek a známá celebrita z youtube" myslíte mě, tak za
1) jste se dočista pomátl na rozumu.
2) jste prodejce e-liquidů a toto Vás strašně štve.
3) jste někým naočkován.
4) patříte do skupiny fandů eCF, které náramě baví jít vždy a ve všem proti nám.
5) jste Boris Šťastný a snažíte se o to, aby se nějaký e-kuřák už konečně otrávil a Vy tak budete mít ten nejlepší argument, pro plošný zákaz e-kouření, e-cigaret a e-liquidu.
Pokud si kdokoliv projde náš web/fórum a přijde na nějaký sraz, pak zjistí, že jsem třeba velký fanda do domácí výroby liquidů a rád každému poradím, jak si může udělat vlastní liquid, s cenou do cca 25,- za 10ml. Je mi fakticky záhadou, proč na jakémkoliv srazu bafu pouze můj vlastní home-made liquid, ačkoliv s sebou vždy nesu více jak 300 druhů továrních liquidů, od všech možných výrobců/prodejců a nečadím tedy jen to (abych tedy byl ten správný "lobbista").
Protože zde neřešíme barvu do tiskárny, kterou by asi nikoho nenapadlo inhalovat, ale toxickou a vysoce návykovou psychoaktivní látku(nikotin), jsou prostě nutná pravidla pro její prodej. Jinak by to také mohlo dopadnout jako s alkohlem a aktuální metylalkoholovou pohromou. Většina lidí co to nějak odnesla, má díky tomu opravdu ušetřeno hodně peněz a nyní si žijí, pokud žijí, z toho uspořeného jak králové.
O co že se tedy hcete dělit? O ukázku toho, jak někoho nařknout z cíleného lobbingu, aniž byste cokoliv věděl? Inu jen tak dále. Děláte tu ze sebe jen .......
Výrobce
Inu tento dotaz by měl
Inu tento dotaz by měl směřovat spíše k prodejcům. Abych byl naprosto upřímný, tak velká většina prodejců o tomto zákoně neměla nejmenší tušení, takže je možné, že byla snaha rychle doprodat to, co požadavky nesplňovalo. eCF rozesílalo upozornění, na platnost tohoto zákona, už 26.4.2012 a to všem prodejcům, kteří jsou na našem fóru registrováni.
Používání známých značek cigaret
Potíž je, že v našem případě
Potíž je, že v našem případě si uživatelé tyto zkomoleniny automaticky spojují právě se známou značkou cigaret a považují to takřka za samozřejmost. "Jaká to je příchut? Cam, Caml, CML. Jo aha, to bude asi jako Camelky". A to je problém i když je někdy ta chuť třeba jiná. Pokud je, ještě ke všemu, na obalu použit stejný font písma a třeba podobné grafické prvky, tak je to pak již naprosto jasné.
Obchodní zákoník - § 45 zákona č. 513/1991 Sb.
Obchodní zákoník - § 47 a § 48.
Trestní zákoník - § 248
Trestní zákoník - § 268
Autorská práva
eVelbloud by mohl být také
eVelbloud by mohl být také závadný. Právě pro to jednoznačné spojení s konkrétní značkou cigaret, ale to již opravdu spekulujeme. Raději se všem možným připodobeninám vyhnout. Pokud do Číny napíšete, aby to bylo označeno jen třeba číslem, tak to udělají. Můžete si to pak pojmenovat dle potřeby a celníci na to nemůžou.
Pokud to co bylo zabaveno jako D.E.S.E nemělo podobný font písma, ani barvu obalu nebo nějaký obrázek, pak je to již opravdu dosti přehnané. Inu boj tabákovek je opravdu na vzestupu.
Tak nevím
Dekang slepecký znak má
Nový Dekang v krabičce, už i slepecký znak má na lahvičce, má samo i dětskou pojistku , lahvička je zatavena ve folii s popisem a navíc je po otevření víčka i kapátko ještě třeba odstřihnout. Takže všichni výrobci se přizpůsobují a pokud někomu něco ještě schází, určitě to po nich prodejci začnou vyžadovat. Některé zákonem stanovené věci, kde to je možné, řeší prodejci prozatím i příbalovými letáky.
Nevidím důvod
Pokud e-liquid nesplňuje
Pokud e-liquid nesplňuje zákonné minimum(číslo šarže, odtrhávací kroužek / celofán, vypsané složení výrobku atd.) pak je Vaše tvrzení postaveno pouze na doměnce a slepé víře, že tomu tak opravdu jest. Kromě víry Vám totiž nic jiného nezaručuje, že obsah lahvičky je takový jaký má být.
Příklad:
Koupil byste v obchodě třeba máslo nebo salám, pokud by na něm nebylo uvedeno složení, datum expirace, výrobce atd.? Nejspíše ne že? Tak proč by to mělo být u liquidů, které inhalujeme a mohou tedy v případě jakékoliv závadnosti poškodit naše zdraví, jiné?
Tyto zákony a vyhláška jsou jedny z mála, které nás jakožto uživatele/spotřebitele chrání, narozdíl od mnoha jiných, které nám akorát otravují život.
Návod na nic...
Jen tady
Ach jo
Návrhy anonymů házíme do koše
Vážený pane Anonyme, příště navrhuji se alespoň podepsat, jinak už neočekávejte naší reakci. Kontroly celníků, ČOI, které už probíhají v celé ČR a rozbíhající se soudní spory o zneužívání ochranných známek, známých tabákových koncernů, vás jistě brzo přesvědčí, že nemáte pravdu vy. Přeji vám hezký den.
Papežštější
Zdravím Danieli, je
Zdravím Danieli, je samozřejmě jen na vás, čemu věříte, co budete inhalovat a co vám nevadí, je to jen vaše zdraví. Ale zákon v tomto hovoří jasně a je tedy i pro všechny výrobce i prodejce závazný, at se vám nebo jim to líbí nebo ne.
Pokud Vám i v tento okamžik
Pokud Vám i v tento okamžik jakýkoliv prodejce prodává liquid, který nesplňje zákonné minimum, pak je dobré na to prodejce alespoň upozornit. Je-li Váš prodejce registrovaný na našem fóru, pak nám prosím zazašlete info do našeho e-mailu a uděláme tak za Vás. Doplnil jsem článek po bodu 8). Snad Vás to již přesvědčí, že si to tu jen tak necucáme z palce.
P.S.
Že dětská pojistka není v předpisech? Tak buďto jste to přehlédl nebo jste je ani nestudoval. Popřípadě se hodí ono zvolání "Koho jste potkali? Co vám to nalhali?"
Inu rád Vás poučím a příslušný kousek Vám tu odcituji:
Vyhláška č. 402/2011 Sb., o hodnocení nebezpečných vlastností chemických látek a chemických směsí a balení a označování nebezpečných chemických směsí
V zákoně, v §11 se píše:
(2) Obal směsi podle odstavce 1 určené k prodeji spotřebiteli musí vedle požadavků uvedených v odstavci 1 vyhovovat těmto požadavkům:
a) obal obsahující směs, která je označena jako vysoce toxická, toxická nebo žíravá, musí mít uzávěr odolný proti otevření dětmi a hmatatelnou výstrahu pro nevidomé.
Máte ještě další požadavek na citaci z vyhlášky či zákona, ve kterém naše informace na této stránce nemají pravdu?
Děkuji za trpělivost
1) Proto jsou léky pouze na
1) Proto jsou léky pouze na lékařský předpis a na příbalovém letáku je vždy uvedeno varování a instrukce jak s lékem zacházet i s ohledem na dědi.
2) Pokud je v liquidu nikotin, pak jde o toxickou látku a tuto nálepku tedy musí mít(stejně jako škodlivost životnímu prostředí). Podobné symboly naleznete i na ředidlech, Savu atd. nebo snad chcete polemizovat i nad tím, že nikotin není toxický a tak to není potřeba? Pak tedy nahráváte všem těm, kteří chtějí zavést prodej e-liquidu pouze v lékárnách nebo třeba od jediného státem autorizovaného obchodníka(zase bude nějaká malá domů, pro nějakého kamarádíčka).
Pokud se tento zákon bude respektuvat, pak stát nebude moci tak snadno argumentovat, že se obchod s liquidem nedá nijak kontrolovat a a je potřeba zavést přísný dohled.
Tento zákon není nijak omezující vůdči nám uživatelům/spotřebitelům, ale jasně nařizuje prodejcům a výrobcům, co mohou a co ne. Já osbně ho vítám i proto, že třeba přinese trochu pročištění mezi tou spoustou pančovačů/míchačů, kteří různě prodávají jejich "no-name" liquid a člověk si nemůže být nikdy jist, co v lahvičce skutečně má. U těchto lidí stačí aby třeba nechtě udělal při pančování nebo míchání nějakou chybičku a pokud se tím přiotráví jediný člověk, máme tu prohibici i na e-liquid.
Náklady hradí vždy kupující.
Myslím, že valná většina
Myslím, že valná většina rozumných e-kuřáků, kteří nemají na dražší liquid nebo budou chtít ušetřit, se pustí raději do míchání vlastního liquidu, kde dají v konečném výsledku za 10 ml lahvičku max 25,- ale někdo i jen 10,- Kč , podle toho jak drahé nakoupí prázdné lahvičky a jakou sílu z jak silné báze si umíchá a kde nakoupí VG , PG a příchutě a za kolik!! A navíc si každý namíchá liquid podle svého. Tento trend stejně neustále narůstá a tovární liquidy asi pomalu budou trochu stagnovat a budou hlavně první čas pro nováčky než se to naučí a pak pro pár těch, kterým se to dělat prostě nechce. Ale valná většina lidí, v krátké době přechází na vlastní mixy. To je rozhodně rozumnější, než se případně nechat otrávit nějakým míchačem z Aukra. Obzvláště po zkušenostech z alkoholem ! A nemusí jít ani o to nejhorší, ale kdo komukoliv zaručí, co tam kdo z tržnice nebo na Aukru namíchá za barvivo atd., případně i ten alkohol ? Vlastně nikdo! Takže volba je jasná. Pokud si chcete vyzkoušet umíchat něco levného a vlastního, pak doporučuji podívat se na forum do sekce Míchání liquidů! A nezoufejte nad právní úpravou, ted je ještě pro uživatele vlastně příznivá a chrání ho !
E-liquidy
Dobrý den, je velice zajímavé a poučné číst tyto řádky, ale není tomu vždy úplně tak. Měl jsem možnost se spojit z hlavní Hygienickou stanicí v Praze a ČOI. Měl jsem na tyto úřady jednoduchý dotaz. Jak by měla vypadat krabička (obal) od e-liquidu, co se týče popisku či označení. Ať už jeden nebo druhý kontrolní úřad mi nedokázal jednoznačně odpovědět. Ba naopak se navzájem vymlouvali jeden na druhého. Nikdo nic neví, jak má co vypadat, a kdo bude následně tyto produkty kontrolovat. Ale samozřejmě, že celní úřad po Vás vyžaduje potřebné záležitosti již při dovozu těchto náplní, e-liquidů. Petr
značení
Vážený pane Petře,to co je
Vážený pane Petře,
to co je na této stránce uvedeno, jsou zákony a vyhláška a vše je v tento okamžik platné jak v ČR, tak i v EU. Kontrolní činnost naplňování předpisů o prodeji, značení a distribuci eliquidu, provádí ČOI ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, případně v součinnosti s celními orgány.
Byla doba, kdy výše uvedené instituce opravdu nevěděli, ale ta je již ta tam. Pokud Vám budou stejně odpovídat i dnes, pak hovoříte pouze se zaměstnancem, který nezná akuálně platné zákony a vyhlášky v ČR / EU a povinnosti kontrolních orgánů.
Informace které tu jsou zveřejněny máme z odborného výkladu zákona(který byl pro eCF vypracován) a je ověřen prodejci, kteří jsou zaregistrováni na našem fóru a ověřují si tyto údaje u dotčených istitucí. Nikdo z nich samozřejmě nechce porušovat zákony, které jsou v ČR a EU platné.
Vyhlášku vyhlašuje příslušný ministr
Konkrétně tato vyhláška i
Konkrétně tato vyhláška i zákon jsou od začátku roku stále bez úprav. Souhlasím ale s tím, že sledovat vše je pro člověka mnohdy nadlidský úkol, protože ne všude je to takto klidné.